Sněmovna reprezentantů, ovládaná republikánskou většinou, schválila v pátek plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na miliardové škrty v zahraniční pomoci a financování veřejnoprávních médií.
Trumpův požadavek na škrtnutí devíti miliard dolarů (191 miliard korun) z výdajů už dříve schválených Kongresem schválil Senát ve čtvrtek v poměru 51 ku 48 hlasům. Ve Sněmovně reprezentantů návrh prošel poměrem 216 ku 213 hlasům. Příslušný zákon nyní míří k prezidentově podpisu, napsala AP.
Hlasování právně zakotvilo řadu výkonných opatření, která administrativa prosadila na začátku tohoto roku s cílem omezit programy zahraniční pomoci, z nichž mnohé poprvé zavedla skupina pro efektivitu státní správy (DOGE), kterou do května vedl miliardář Elon Musk.
Většina škrtů, přibližně osm miliard dolarů, se týká oblasti zahraniční pomoci například zemím postiženým válkou, přírodními katastrofami či epidemiemi a je součástí snahy Bílého domu rozpustit Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj.
Kolem 1,1 miliardy dolarů se pak týká veřejnoprávních médií. O tuto částku přijde nezisková společnost CPB (Korporace pro veřejné vysílání), jejíž dotace jsou pilířem financování veřejnoprávní televize PBS a veřejnoprávní rozhlasové sítě NPR, která zastřešuje více než tisícovku amerických veřejných rádií.
CPB vyplatila stanicím finanční prostředky do září. Poté bude podle analýzy poradenské firmy Public Media Company více než stovce televizním a rozhlasovým stanicím, které slouží milionům Američanů v odlehlých oblastech země, hrozit ukončení vysílání, napsal deník The New York Times.
Trump a jeho spojenci tvrdí, že výdaje na tato média jsou zbytečné a že tato média jsou zaujatá ve prospěch levice.
Škrty také zdůvodňují snahou snížit deficit rozpočtu, zároveň ale nedávno schválili daňové změny, které podle odborníků deficit v příštích letech výrazně navýší.
Někteří republikáni, kteří nakonec pro návrh hlasovali, se podle NYT cítili nesví. Řada senátorů podle listu uvedla, že Trumpova administrativa neposkytla podrobnosti o tom, jaké konkrétní programy škrty ovlivní.
Devět miliard dolarů je extrémně malou částkou v kontextu federálního rozpočtu ve výši 6,8 bilionu dolarů, napsala dříve agentura Reuters.
Uvedla také, že podobné samostatné návrhy na škrty rozpočtových prostředků nebyly schváleny už desítky let, protože zákonodárci se obvykle nechtějí vzdát své ústavně zaručené kontroly nad výdaji. Ale republikáni kolem Trumpa, kteří mají těsné většiny v Senátu a Sněmovně reprezentantů, od začátku jeho druhého funkčního období v lednu projevují jen malý odpor vůči jeho politice.
Hlasování rozhořčilo demokraty, kteří varovali, že by mohlo mít vážné dopady na budoucí jednání politických stran o financování vlády.
Zákonodárci v současnosti vyjednávají o výši výdajů, na nichž se musejí dohodnout do 30. září. V opačném případě po uplynutí termínu hrozí uzavření federálních úřadů.
Lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer argumentoval tím, že proces vyvolal pochybnosti o tom, zda demokraté mohou v dobré víře spolupracovat s republikánskými zákonodárci, kteří by nyní mohli souhlasit s dohodou o výdajích a později budoucí financování stáhnout.
The post Americká sněmovna schválila Trumpovy miliardové škrty. Dotknou se zahraniční pomoci i médií appeared first on Forbes.