Před pohřbem byla rakev šéfa Bílého domu z let 1977 až 1981 a 39. amerického prezidenta od úterý vystavena v rotundě Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Tam byly exprezidentovy pozůstatky letecky přepraveny z jeho rodné Georgie, kam se vrátí po čtvrtečním obřadu a kde se uskuteční soukromý pohřeb.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šikanátor Trump, hlásá favoritka na premiérku Kanady. Je toxická, vmetl jí zvolený prezident
Setkání Trumpa a bývalých prezidentů je mimořádně vzácné. Jak informovala CNN, jde o první setkání tváří v tvář od pohřbu George H. W. Bushe v prosinci 2018. Poprvé za poslední čtyři roky se také v jedné místnosti sejde Donald Trump a jeho bývalý viceprezident Mike Pence. Pohřbu se za Českou republiku zúčastní velvyslanec Miloslav Stašek.
Program smutečního obřadu je podle amerických médií deset stran dlouhý a uvádí se v něm, že smuteční řeč pronese prezident Joe Biden. Promluvit podle plánu mají také Carterova vnoučat a či syn jeho viceprezidenta Waltera Mondalea.
Dosluhující americký prezident Joe Biden vyhlásil na den pohřbu státní smutek. Carter byl podle něj člověk zásad, víry a pokory. Trump prohlásil, že Carter byl v čele země v rozhodující době pro Spojené státy a dělal vše pro zlepšení životů Američanů. Jako obhájce míru či lidských práv Cartera vyzdvihli francouzský prezident Emmanuel Macron, britský král Karel III. či papež František. Podle českého prezidenta Petra Pavla odešel člověk s hlubokým odhodláním sloužit lidem a budovat lepší budoucnost.
Carter, který se dožil nejvyššího věku ze všech amerických prezidentů, bude pochován vedle své ženy a někdejší první dámy Rosalynn Carterové, která zemřela v listopadu 2023.
Demokrat Carter se v prezidentském úřadu musel potýkat s nedobrým stavem ekonomiky či krizí kolem rukojmích v Íránu na přelomu 70. a 80. let. Podílel se však kromě dojednání míru mezi Izraelem a Egyptem i na dohodě o odzbrojení SALT II nebo dohodě o navrácení Panamského průplavu Panamě. Přesto ve volbách v roce 1980 jasně podlehl republikánovi Ronaldu Reaganovi. Za své aktivity po skončení ve funkci obdržel Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hádka europoslanců: Lezete Trumpovi do určitých míst, obvinila pirátka Gregorová Knotka z ANO