Bartoš vyrazil na svou misi po východoasijských zemích v polovině června. Jeho výpravu doprovodil mimo jiné i profesionální fotograf. Podle webu iDnes je v registru smluv v souvislosti se zahraniční misí uvedeno, že resort zaplatil fotografovi Jakubovi Sůvovi celkem 91 554 korun. To web staví do kontrastu s hojně diskutovanými škrty ve státním rozpočtu
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: ANALÝZA: Čínské investice v Česku míří do ztrát. Asijského hegemona válcují Korea i Japonsko
Podle mluvčí resortu Veroniky Hešíkové však Sůva podal v regulérním výběrovém řízení nejnižší možnou nabídku svého finančního ohodnocení. Za svou práci měl dostat 60 tisíc korun, zbylých 31 554 činí náklady spojené s ubytováním či dopravou. „Služby profesionálního fotografa jsou využívány pro dokumentaci důležitých pracovních jednání na vysoké úrovni, uzavírání dohod apod.,“ specifikovala.
Nešlo o výlet, zdůrazňuje ministerstvo
Označovat cestu vládního činitele za „výlet“ je podle Hešíkové nevhodné. „V první řadě je třeba zdůraznit, že nešlo o výlet, ale o politicko-podnikatelskou misi vicepremiéra České republiky, které se zúčastnilo na tři desítky zástupců českých firem z oblasti moderních technologií, herních vývojářů a e-sportu i čtyř českých univerzit. Tento ‚výlet‘ byl podle resortu důležitou pracovní misí, jež ze strany zúčastněných zástupců českých firem sklidila velmi pozitivní ohlasy,“ stojí v oficiální reakci s tím, že účast podnikatelů ocenil třeba Svaz průmyslu a dopravy ČR a misi si pochvalovalo i české zastoupení agentury CzechInvest v Japonsku.
Cílem cesty byla podpora a rozvoj českého podnikání ve zmíněných zemích, cestovní ruch či vzájemná spolupráce v akademické sféře. Pirátský ministr se také zajímal o zkušenosti v oblasti digitalizace dat a elektronického shromažďování informací na úrovni řízení městských celků.
„Týdenní pracovní cesta vyšla na něco málo přes milion korun se vším všudy. Je v tom ubytování, doprava, jídlo, pojištění, protokolární dary i služby tlumočníka a fotografa. Částka je za pana ministra a dvanáct lidí ze služebního doprovodu. Šlo o zaměstnance ministerstva a Úřadu vlády, kteří jsou zodpovědní za jednotlivé odborné oblasti v místním rozvoji nebo digitalizaci a umělé inteligenci,“ vysvětluje ministerstvo dále. Sám předseda Pirátů se ke kritice vyjádřil na svém Twitteru.
V Japonsku o leteckých spojích
Bartoš nejdříve zamířil do Japonska, kde jednal v městě Onomiči. Zajímal se o projekty, jimiž se místní politici snažili předejít vylidňování menších aglomerací. Dalším tématem byla oblast digitalizace dat a elektronická samospráva. Celostátní vize v budoucnosti počítá s „mobilními lékařskými ordinacemi, které umožní poskytovat péči seniorům u nich doma, nebo s veřejnou dopravou koordinovanou umělou inteligencí,“ píše se v oficiálním prohlášení ministerstva.
V Hirošimě ministr uctil památku obětí po svržení jaderné bomby na město během poslední fáze druhé světové války. Se zástupci japonských aerolinek a tokijského mezinárodního letiště jednal o zavedení přímé letecké linky mezi Prahou a Tokiem, uvedl resort v twitterovém příspěvku.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ivan Bartoš o konsolidačním balíčku a kritice Pavla Blažka
V Jižní Koreji se Bartoš setkal s tamním ministrem pro vědu a informační technologie Džong-ho Imem nebo ministrem vnitra a bezpečnosti Čang-sob Hanem, s nimiž řešil projekty související s možností postupné digitalizace státu, uvedlo ministerstvo.
Bylo uzavřeno memorandum jak v oblasti cestovního ruchu, tak v oblasti vědy a školství, konkrétněji výzkumu kvantových technologií. Díky této spolupráci získají například čeští vědci přístup k lepším technologiím, tvrdí ministerstvo ve svém prohlášení.