Soudní úředníci, kteří jsou nespokojeni se svými platy, již na konci května vedli jednodenní výstražnou stávku. Nyní se rozhodli přitvrdit, do práce nepůjdou hned tři dny. Stávka omezila provoz třeba v největším justičním areálu v Praze Na Míčánkách. Obvykle se tady koná několik desítek hlavních líčení denně, ovšem soudci jich nařídili na pondělí a další dva dny jen několik.
ČTĚTE TAKÉ: STAN se Spolu v kraji jednal jako s pátým kolem, tvrdí Skopeček. Kovářová „takové fňukání“ odmítla
„Do stávky se zapojilo 95 procent zaměstnanců. Neodchází žádné písemnosti, ani je nepřijímáme. Rovněž nezapisujeme nové návrhy a obžaloby, vše se zbrzdí,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 a soudkyně Jana Humeni.
Chodby uvnitř budovy jsou skoro prázdné, většinou se nedá nikam dovolat a jednání se konají jen výjimečně. Jde hlavně o kauzy, v nichž jsou obžalovaní stíhaní vazebně. Podobně vypadá situace i ve zbytku Česka. Soudní síně zůstaly zavřené třeba v Liberci nebo Jičíně.
Skutečný průměrný plat soudních úředníků byl letos podle ministerstva lehce pod 37 tisíci korunami měsíčně, v příštím roce by měl růst. Mezi úředníky jsou však velké rozdíly – například zapisovatelky berou po mnoha letech praxe kolem 25 tisíc korun čistého.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se k pondělnímu zahájení stávky vyjádřil jen na sociálních sítích, kde uvedl, že jde o vyústění situace, která trvá už několik desítek let.
„To, jak u nás někdo vymýšlí tarify, třídy a podobně, je absolutní šílenství,“ řekl již dříve Blažek s tím, že vše záleží na rozhodnutí vlády a nejde o „otázku dnů, ale možná i několika měsíců“. Podle odborů však k dohodě dojít musí. „Situace zaměstnanců je skutečně tristní,“ sdělila Marie Šafrová, místopředsedkyně Odborového svazu v justici. Až třídenní stávka skončí, budou úředníci dohánět resty, které kvůli protestu na soudech vznikly.
O obnovení případu brutálního vraha bude jasno jindy
Stávka se však týká i závažných kriminálních případů. Soud v Ústí nad Labem má na stole žádost o obnovu procesu Miloslava Prchlíka. V únoru roku 2022 vylákal se svým kamarádem do lesa třináctiletého školáka z Děčína, kterého tam bestiálně umučili.
Rány pěstí a řezání nožem zakončili tím, že mu na hýždě vyryli pentagram a na hlavu mu nasadili mikrotenový sáček. Jeho tělo pak vrahové zaházeli listím a utekli. Školák podle vyšetřovatelů umíral desítky minut. S rozsudkem sedmnácti let vězení se Prchlík nechce smířit.
„Obhajoba záměr odůvodnila tím, že obstarala nový znalecký posudek z odvětví zdravotnictví, který se týká klienta,“ objasnil pro CNN Prima NEWS státní zástupce Jan Svoboda. V pondělí mohlo být jasno. Kvůli stávce si ale Prchlík ještě několik dní na svou šanci počká ve vězení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Apanáž pro první dámu? Politická sebevražda. míní Korecký, Vláda s rozpočtem podle něj předvádí amatérismus