Měla to být výkladní skříň Saúdské Arábie, jeden z projektů, které mají pomoci diverzifikovat ekonomiku země ve snaze korunního prince Muhammada bin Salmána snížit závislost pouštního království na ropě a místo toho z něj udělat centrum zábavy, technologií a turismu.
Jenže zatím se lineární město The Line se zrcadlovými fasádami, které spadá pod kontroverzní projekt Neom za více než půl bilionu dolarů, ztrácí v horkém oparu pouště a místo obytné čáry na mapě se objevují spíš čáry přes saúdskoarabský rozpočet.
Postupně se totiž na megalomanské vize začaly nabalovat problémy reálného světa. A teď už pochybují i samotní představitelé Saúdské Arábie.
Podle zjištění agentury Bloomberg požádala Saúdská Arábie poradenské firmy, aby provedly strategickou revizi jejích ambiciózních plánů na vybudování futuristického města The Line.
Království údajně přehodnocuje priority svých výdajů souvisejících s projektem a poradenské firmy mají posoudit, jestli je projekt proveditelný, a případně navrhnout změny.
Bloomberg se odvolává na několik lidí obeznámených se situací, kteří připouští, že je stále možné, že vláda žádné výrazné změny vyžadovat nebude a projekt bude pokračovat dál. Nicméně už nyní se stávající plány značně liší od těch původních.
Při představování futuristického města v roce 2021 padlo, že v něm do roku 2030 bude žít jeden a půl milionu obyvatel a lineární město bude dlouhé 170 kilometrů. Loni se výhled výrazně osekal na pouhých 2,4 kilometru města a maximálně tři sta tisíc obyvatel do roku 2030.

Důvodem byly problémy kolem financování a dodavatelských řetězců. V současnosti se očekává, že pokud se projekt nezruší, bude hotový nejdříve v roce 2050.
Ačkoli loni vládní představitelé Saúdské Arábie jakékoli problémy popírali a ubezpečovali, že rozsah projektu zůstává stejný, současné kroky naznačují, že království v sebevědomém postoji polevuje.
Už v dubnu totiž podle britského deníku Financial Times nový CEO projektu Neom Aiman Al-Mudaifer, který na konci loňského roku nahradil Nadhmiho Al-Nasra, zahájil komplexní revizi projektu a hledání způsobů, jak projekt lépe komercializovat.
Mimochodem, původní CEO Al-Nasr opustil projekt jednak kvůli nejistotě ohledně jeho životaschopnosti, ale také po tom, co se objevovaly zprávy o jeho chování vůči podřízeným a obchodním partnerům.

Americký list Wall Street Journal například v roce 2022 na základě informací od přímých spolupracovníků Al-Nasra uvedl, že dnes už bývalý šéf projektu jednomu manažerovi řekl, aby „odešel do pouště a zemřel, aby se mohl vymočit na jeho hrob“.
Al-Nasr údajně také vyhrožoval svým kolegům z komunikace zastřelením, pokud mu neřeknou, kdo je zodpovědný za to, že velké firmy ruší sponzorské smlouvy.
Odliv některých obchodních partnerů se týkal protestů proti porušování lidských práv a zpráv ohledně umírání dělníků přímo na stavbě nebo násilného vystěhovávání domorodých obyvatel.
Už samotná zpráva o změně na pozici šéfa vyvolala spekulace o tom, že se bude pravděpodobně projekt osekávat. Oficiálně ovšem zástupci projektu spíše mlží.
„Jak je u rozsáhlých a víceletých projektů obvyklé, strategické revize jsou běžnou praxí a v průběhu velkého rozvojového projektu nebo programu infrastruktury k nim dochází několikrát,“ uvedla společnost Neom ve svém prohlášení.

„The Line zůstává strategickou prioritou a společnost Neom se zaměřuje na zachování provozní kontinuity, zlepšení efektivity a urychlení pokroku, aby odpovídal celkové vizi a cílům projektu,“ píše se také v prohlášení.
Lineární město ale není jediná část projektu Neom s potížemi. S problémy se potýká i první dokončená část, luxusní ostrovní destinace Sindalah. Ta měla být hotová už v roce 2022, nakonec ale otevřela až loni na podzim, a to navíc se spoustou nedokončených částí.
Na slavnostní otevření navíc nedorazil korunní princ Muhammad bin Salmán. Možná i kvůli trojnásobnému prodražení celého projektu Sindalah.
The post Čára přes rozpočet. Saúdové chtějí revizi futuristického projektu The Line appeared first on Forbes.