Pondělí 12. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Polojasno

Část Evropy může zasáhnout krvavý déšť. Kde k výskytu panují ideální podmínky?

CNN Prima News Před 4 hodinami

Oblast jižní Evropy aktuálně ovlivňují dvě vzduchové hmoty různého původu, informuje iMeteo.sk. Zatímco z oblasti mezi Francií a Španělskem do regionu proudí vlhký vzduch, z oblasti nad Libyjským mořem se směrem na sever šíří subtropická cyklóna, která s sebou přináší teplý vzduch bohatý na saharský prach. Z predikcí modelu SKIRON vyplývá, že oblast jižní Itálie čeká jednu z největších zátěží prachem od počátku roku.

ČTĚTE TAKÉ: Podivný černý prstenec se objevil na obloze v Kansasu. Video se stalo hitem internetu

Díky této kombinaci vznikají podmínky ideální pro vznik intenzivních jevů, jako jsou bouřky a silný vítr. Ty v kombinaci s přílivem saharského prachu mohou vyvolat jev známý jako „krvavý déšť“. Ten nastává, když se prachové částice smíchají s deštěm.

Medikán může zasáhnout jih Itálie

V aktuálním neklidném středomořském podnebí jih Itálie navíc čelí dalšímu nepříznivému jevu, tzv. medikánu, informuje italský portál MeteoWeb.

Pojem medikán vznikl kombinací výrazů „mediterranean“ (středozemní) a „hurricane“ (hurikán). Jedná se o vzácnou, ale intenzivní tlakovou níži, která připomíná tropický hurikán. Přestože bývají slabší, mohou způsobit rozsáhlé škody, zejména pokud zasáhnou obydlenou oblast.

Podle nejnovějších modelů by medikán mohl jih Itálie zasáhnout v období mezi středou a pátkem, informuje Meteo Giornale. Vystaveny mu budou zejména oblasti Sicílie, Kalábrie, Basilicata a Apulie, kde se místní obávají silných přívalových dešťů, větru o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu a mořských bouří. Tamní úřady již vydaly první výstrahy a vyzvaly občany k maximální opatrnosti.

Medikány byly v minulosti považovány za výjimku, ale v současnosti jsou stále častější. Vědci tuto skutečnost spojují se změnou klimatu a rostoucí teplotou Středozemního moře.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Starobylou Petrou se valila voda. Záplavy si vyžádaly životy turistů, v ohrožení se ocitli i Češi

Pokračovat na celý článek