Toho, že Češi utrácejí za hranicemi naší země ve velkém třeba za potraviny nebo pohonné hmoty, si všimly i tuzemské banky. Zatímco loni v červenci Češi utratili v Polsku kartami České spořitelny jenom za potraviny 137 milionů korun, letos už to činí čtvrt miliardy.
ČTETE TAKÉ: Úsporný balíček? Vláda ustoupila lobbistům, přijde o peníze na nemocnice, říká Kovanda
Některé další bankovní instituce uvádějí ještě větší čísla. I štáb CNN Prima NEWS už dříve na nákupy do zahraničí několikrát vyrazil, aby mohl ceny v obou zemích porovnat.
„Pořídili jsme mouku, cukr, jogurt, toustový chléb. Účtenka říká, že jsme v Polsku utratili 85 korun. Stejné zboží jsme koupili v Česku. Tady nás nákup vyšel na 115 korun,“ uvedl redaktor CNN Prima NEWS Bohuslav Štěpánek.
Češi si proto při svých nákupech často kladou otázku, proč je třeba v Polsku levněji než u nás. Ekonomové vidí problém například v tom, že na českém trhu je nízká konkurence, špatně nastavená dotační politika a že si tuzemští zákazníci nechají všechno líbit.
„Polsko je mnohem větší trh, počet prodejců ve velkoobchodu je podstatně vyšší, v Česku je trh víc koncentrovaný,“ uvedl ekonom Pavel Peterka. Už v minulosti nabádal ve vysílání Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poradce premiéra Pera Fialy a ekonom Štěpán Křeček, aby Češi nakupovali jinde než doma, za což schytal kritiku. Postoj ale nezměnil.
„Jestliže je nějaký produkt dražší než jinde, pak je zřejmé, že si z nás obchodník dělá tzv. ‚se*penízky‘,“ řekl Křeček nyní pro CNN Prima NEWS. Ekonomové nicméně předpovídají, že kurz koruny se mění a nákupy nebudou v budoucnu v zahraničí už tak výhodné.