Sobota 24. květnaSvátek má Jana Venku je 4 °C, Jasno

Češi ujedou ročně od tisíců nehod. O řidičák pak přijdete i za škrábanec na parkovišti

CNN Prima News Před 5 hodinami

Podle dopravního experta zákon nerozlišuje, jak velká škoda při nehodě, od které viník ujel, vznikla. Postih je stejně citelný u škody za pět nebo padesát tisíc. „V případě, že se viníka podaří vypátrat, hrozí mu ve správním řízení pokuta sedm až dvacet pět tisíc korun. K tomu automaticky čtyři body a odebrání řidičského oprávnění na čtyři až šest měsíců,“ upozorňuje odborník na dopravu Roman Budský. V případě, že při takové nehodě dojde ke zranění, může být trest ještě přísnější, případ by řešil soud.

ČTĚTE TAKÉ: Za přestupky z dopravních kamer trestné body nehrozí. Má to ale jednu podmínku

Nejtypičtějším případem ujetí od nehody je situace, kdy někdo škrábne nebo ťukne cizí auto při parkování. Ke škodě se ale nepřihlásí a z místa odjede. Majitel poškozeného vozu má pak spoustu starostí i výdajů. Své o tom ví třeba Andrea Elgheriani z Jablonce nad Nisou, které někdo odřel zadní nárazník na parkovišti bez kamer. „Hrozně mě to štve. Někdo prostě odjede od nehody a nenechá ani lísteček se vzkazem: Sorry, tady jsem vám něco provedl. Já teď budu opravu řešit z havarijního pojištění a musím zaplatit spoluúčast pět tisíc,“ zlobí se majitelka poškozeného auta.

Podle Romana Budského bývají motivace řidičů ujetí od nehody různé. „Dost často je to proto, že mají v krvi alkohol nebo drogy, nebo mají zabavený řidičák. Hodně jich podlehne stresu, že budou mít potíže,“ popsal Budský. Doplnil, že důvodem může být i strach řidičů, že se jim zdraží povinné ručení, když to bude muset hradit jejich pojišťovna. „V každém případě je to neslušné, protože jednoduše hodí všechny starosti na majitele poškozeného auta,“ dodal.

Jak správně postupovat?

Argument s možným zdražením pojistky je podle mluvčího pojišťovny Kooperativa Milana Káni pravdivý. Přesto ale varuje, že viník nehody v případě jeho vypátrání zaplatí mnohem víc. „V případě navýšení sazby povinného ručení můžete ročně zaplatit o několik stovek, maximálně tisíc korun více. Ale v případě, že po vás pojišťovna bude vymáhat celou vyplacenou škodu, může jít až o desetitisíce korun,“ připomíná Káňa s odkazem na stále rostoucí ceny náhradních dílů a hodinových sazeb servisů.

Slušní řidiči často nechají za stěračem lístek s omluvou a telefonním číslem a odjedou. To je sice lepší varianta, ale i ta má svá rizika. „Lístek uletí nebo je po dešti, tak se třeba rozpijou údaje. A rázem je problém, vy jste od nehody ujel. V takové situaci jsou jen dvě správná řešení, buď trpělivě počkat, než majitel vozu přijde a sepsat spolu protokol o škodě, nebo volat policii, která věc zadokumentuje,“ radí Roman Budský.

Kdo chce škrábancům z parkoviště předejít, měl by podle dopravního experta ⁠⁠⁠⁠⁠⁠– pokud to jde ⁠⁠⁠⁠⁠⁠– parkovat v méně exponovaných místech. „Nesnažit se u supermarketu stát co nejblíž u vchodu, kde se pohybuje nejvíc lidí, auta se jim často vyhýbají, parkuje se tam hodně natěsno. Je lepší postavit auto někam na kraj i za cenu toho, že budu muset dvacet, třicet metrů dojít,“ doporučuje expert.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová výzva vám může zkazit dovolenou. Na letišti by vás to mohlo přijít draho, varují experti

Pokračovat na celý článek