Čtvrtek 08. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Skoro Zataženo

Česko kempování v přírodě přímo nezakazuje, zahraničí často ano. Kde hrozí tučné pokuty?

CNN Prima News Před 16 hodinami

Zatímco někteří považují za ideální dovolenou odpočinek v pompézním přímořském resortu se soukromou pláží a zaplaceným all-inclusive, jiní ve svém volném čase raději vyrazí za dobrodružstvím do přírody. Ačkoliv v tuzemsku není kempování „na divoko“ výslovně zakázané, zbytek Evropy může na venkovní přespávání pohlížet jinak.

K TÉMATU: Past na řidiče. Chybí vám ekologická známka? U sousedů bez ní hrozí pokuta 50 tisíc korun

Nejprve si pojďme upřesnit, že ani na území České republiky není přespávání v autě a jeho blízkosti ponecháno zcela bez pravidel. Platí, že přespání v autě je možné pouze tam, kde to dovolují silniční pravidla – tedy na vyhrazených parkovištích nebo odstavných plochách, rozhodně ne ve volné přírodě nebo na soukromých pozemcích bez souhlasu majitele.

Pokud jde o spaní ve stanu, to je až na výjimky povolené, avšak s podmínkou šetrnosti k okolní přírodě. Nesmí po vás zbýt žádné odpadky a rozdělávání ohně na místě, které k tomu není vyhrazeno, je také přísně zakázáno. Pozor si musíte dát na národní parky a chráněné krajinné oblasti – zatímco v národních parcích je přespávání v drtivé většině zakázáno, CHKO bývá benevolentnější. Vždy si ale pravidla nejprve ověřte na příslušných místech.

Každá země to má trochu jinak

Méně pochopení ale mají naši sousedé. Mimo vyhrazené plochy a soukromé pozemky je kempování zcela zakázáno na území Slovenska, zatímco v Německu, Rakousku a Polsku vám spaní v autě mohou tolerovat na méně atraktivních lokalitách – přesto bychom raději doporučili nocovat oficiálnějším způsobem.

Jakási šedá zóna panuje také dále na západ. Obyvatelé Francie i Španělska mají kempování v oblibě a přestože v jejich státech zákon přespávání na divoko nepovoluje, můžete počítat s jistou dávkou tolerance. Rozhodně se však vyhněte okolí národních parků, památek či pláží. Podobně to je třeba v Nizozemsku a Belgii.

Naopak s nekompromisním přístupem se setkáte ve Švýcarsku, Slovinsku, Maďarsku a také Portugalsku, které zavedlo přísný zákaz teprve v roce 2021.

Cestu na Balkán si důkladně naplánujte

Balkánský poloostrov patří mezi oblíbené destinace pro cestování autem, ale pravidla a tolerance ohledně kempování na divoko se zde výrazně liší stát od státu. V Chorvatsku a Srbsku platí přísný zákaz kempování mimo vyhrazená místa a místní policie jeho dodržování pečlivě kontroluje. V Albánii je situace mnohem volnější, kempování je zde obecně tolerováno, jen je potřeba dávat pozor na určité části národních parků a přírodních rezervací, kde mohou platit omezení.

V Černé Hoře je kempování na divoko oficiálně zakázáno, ale mimo turisticky vytížené oblasti a pokud se chováte nenápadně, můžete narazit na větší míru pochopení. V Řecku je sice kempování ve volné přírodě také zakázané, avšak mimo hlavní sezónu a turistická centra bývají místní úřady často shovívavější.

Naopak v Bulharsku a Severní Makedonii se přespávání v přírodě většinou obejde bez problémů – samozřejmostí by však měla být ohleduplnost k okolí a dodržování základních pravidel slušnosti. Na druhé straně Evropy – tedy na severu – je kempování bez povolení ve všech státech, kromě Dánska. Zde je přespávání mimo pevné obydlí povoleno pouze v několika vyhrazených lesech a pouze ve stanech.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Silnice nahradí pěší zóny. Pařížané v referendu odhlasovali transformaci 500 ulic

Pokračovat na celý článek