Čtvrtek 15. květnaSvátek má Žofie Venku je 13 °C, Oblačno

Chorvati tvrdě bojkotují řetězce kvůli drahotě. Experti popsali, jestli by mohli uspět i Češi

CNN Prima News Před 3 měsíci

Chorvaté se vzbouřili proti vysokým cenám potravin. V poslední době lidé bojkotují velké prodejní řetězce a v pátek nechodí nakupovat. Některým řetězcům šly tržby o polovinu dolů. Občané už dosáhli malého vítězství – chorvatská vláda zveřejnila seznam 70 základních potravin, u kterých reguluje ceny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Cena bitcoinu se prudce propadla, klesají i další kryptoměny. Reagují na Trumpovo oznámení cel

Že by k něčemu podobnému došlo v Česku, je ale nepravděpodobné. Podle sdružení spotřebitelů by podobné tlaky na prodejce mohly selhat například kvůli struktuře obchodů v regionech. „Ve velkých městech alternativy určitě existují, horší situace je v menších městech nebo na venkově,“ popsal ředitel Sdružení českých spotřebitelů Viktor Vodička.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza míní, že k bojkotu v Česku není důvod. Potraviny podle něj loni zlevnily o dvě až tři procenta. „V podstatě jediný, koho to reálně poškodí, jsou pekaři. Pokud ten den neprodáte, tak to bohužel musíte vyhodit. Ale u trvanlivých potravin si jenom posunete nákup o den doleva nebo doprava,“ řekl Prouza.

„Stejně se do těch obchodů vrátí. To je taková hra nervů. Prodejci počkají a lidé se jim tam pak ještě naženou vyhladovělí a budou nakupovat za více našponované ceny,“ míní ekonom Lukáš Kovanda.

Chorvatská vláda v reakci na bojkot rozšířila seznam potravin s regulovanými cenami. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) tento scénář v Česku nenastane. „Takováto opatření se nakonec dříve či později obrátí proti občanům a spotřebitelům, protože to zpravidla časem zaplatí,“ uvedl Fiala.

Podle premiérových slov by cenová regulace mohla navíc vést k nedostatku některých druhů potravin.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Německo je „energetické zlo“, míní Kovanda. Proč Češi platí za elektřinu nejvíce z V4?

Pokračovat na celý článek