Čtvrtek 22. květnaSvátek má Venku je 10 °C, Skoro Zataženo Déšť

CNN: Dívky páchají sebevraždy. Marně řveme o pomoc, popisuje Afghánka krutovládu Tálibánu

CNN Prima News Před 1 rokem

V srpnu roku 2021 dokončilo radikální hnutí Tálibán zhruba po třech měsících převrat v Afghánistánu. Vládní jednotky odevzdaly zemi radikálům téměř bez boje, někdejší prezident Ašraf Ghaní tehdy uprchl ze země.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kulturní genocida. Tálibán obřadně pálí „nemorální“ hudební nástroje, bere je i ze svateb

Tálibán totiž využil momentu, kdy se ze země začala stahovat spojenecká vojska, čímž skončila dvacetiletá válka. Na přelomu srpna a září 2021 opustil zemi poslední americký voják.

Od té chvíle se život v Afghánistánu výrazně proměnil. Tálibán okamžitě nastolil islámské právo šaría a začal pracovat na tom, aby jeho vlastní výklad všichni v zemi dodržovali.

„Patnáctý srpen byl vyhlášený národním svátkem určeným k oslavě vlády Tálibánu, kterou stále žádná země neuznává,“ napsal web katarské Al-Džazíry.

Změny pořádků dopadly především na ženy. Na veřejnosti musí chodit zahalené. Nemohou studovat. A nedávno jim zrušili i kosmetické salóny.

Poměry v Afghánistánu popsala pro americkou CNN žena Zahra, která ve státě žije. Jediné, co prý teď může dělat, je sedět doma a strachovat se, co bude dál.

Strach o zítřek

„Je mi dvacet let, měla bych studovat, učit se. Jenže mi to není dovoleno. Jsem jen doma. Bojím se o svou budoucnost, o své sestry a bojím se o budoucnost všech žen v Afghánistánu,“ řekla Zahra.

„Všechny ženy sedí doma, nemohou dělat nic,“ doplnila.

To se podepisuje mimo jiné na jejich duševním zdraví. OSN v červencové zprávě upozornila, že počet sebevražd mezi dívkami povážlivě roste. Téměř každý desátý oslovený respondent v Afghánistánu uvedl, že znal ženu, která spáchala sebevraždu.

„Neexistuje nic jako ženská svoboda. Ženy v Afghánistánu jsou pomalu vymazávané ze společnosti, ze života, ze všeho,“ sdělila pro CNN afghánská aktivistka Mahbouba Serajová.

Afghánky se proto snaží volat o pomoc směrem k Západu. Jenže je prý nikdo neslyší.

„Mladí lidé si mohou vyřvat plíce, jak se snaží strhnout pozornost světa,“ popsala Serajová.

Západ má teď ale jiné starosti. A ženy v Afghánistánu proto hledají způsob, jak najít cestu ven ze svízelné situace.

„Samozřejmě, každý má rád, když je ve své zemi, protože je to naše vlast. Ale myslím si, že v současnosti už není možné zůstat. Musím rozhodnout o své budoucnosti. Nejlepší způsob bude zemi opustit,“ uzavřela Zahra.

Mohlo by vás zajímat: Podívejte se, jaká byla situace rok poté, co Tálibán převzal v Afghánistánu moc.

Pokračovat na celý článek