Iluze transatlantické jednoty ohledně Ukrajiny vydržela přibližně 30 hodin, uvádí v analýze na webu CNN hlavní korespondent pro mezinárodní bezpečnost Nick Paton Walsh.
K TÉMATU: Rusko si vybírá, co se mu hodí do krámu. Ustoupit nechce, hodnotí analytik Putinovu nabídku
Evropa a Ukrajina chtěly, aby byla uzavřena dohoda o třicetidenním bezpodmínečném příměří, které před dvěma měsíci navrhla administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ještě v sobotu plán podpořil Donald Trump a hrozil sankcemi, pokud Rusko do pondělí odmítne dohodu podepsat.
Následně se ale ozval ruský prezident Vladimir Putin s návrhem na přímé rusko-ukrajinské rozhovory v Istanbulu, které by se konaly ve čtvrtek. Trump na návrh Kremlu přistoupil, změnil postoj a transatlantická jednota se roztříštila. Na sociální síti Truth Social navíc naléhal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby: „UDĚLAL SCHŮZKU, TEĎ!!!“ Zelenskému tak nezbylo nic jiného než požadovat, aby se setkání tváří v tvář Putinovi uskutečnilo. Oznámil, že do Istanbulu přijede.
Tři body pro Putina
Zdá se, že dohady o možném příměří uvízly na mrtvém bodě a Rusko mezitím vyslalo na Ukrajinu 108 bezpilotních letounů. A Putin si připsal hned tři body naráz. „Za prvé dokázal zcela ignorovat evropský a ukrajinský požadavek. Za druhé, nečelil žádným masivním sankcím vůči Rusku a zvýšené vojenské pomoci Ukrajině. A za třetí, jeho návrh na přímé rozhovory v Istanbulu se náhle stal základním kamenem Trumpova postoje,“ uvedl Walsh.
Trump podle něj prostě stále není ochoten postupovat způsobem, který by poškodil jeho vztahy s Kremlem. „Nevíme, zda spolu Trump a Putin hovořili v době mezi návštěvou evropských představitelů v Kyjevě a Trumpovým příspěvkem na Truth Social. Ale možná to ani nepotřebujeme vědět: Tak či onak, když stál na rozcestí a měl zvolit buď jednotu, o niž usilují jeho evropští spojenci, nebo cestu, která vede k jeho lepším vztahům s Putinem, vybral si tu druhou možnost,“ napsal Walsh.
Podotkl, že setkání v Istanbulu (pokud k němu dojde) je samo o sobě nesmírně riskantním krokem. „Putin a Zelenskyj sebou navzájem zjevně pohrdají. První z nich považuje toho druhého za proevropského zrádce a symbol úspěchu zrozeného z imperiálního úpadku, který byrokraté ze sovětské éry dosud nepřijali. Ten druhý vidí naopak toho prvního jako člověka, který bezdůvodně a nemilosrdně napadl jeho zemi a neúnavně bombarduje děti, a to každou noc,“ popsal Walsh.
Společná řeč v nedohlednu
Podle něj je pravděpodobnější, že se jim nepodaří najít společnou řeč. „Putin zatím ani nesouhlasil s účastí, přestože přímé rozhovory navrhl, takže případné přijetí se nyní jeví jako jakési velké mírové gesto,“ sdělil Walsh. Dodal, že Trump evidentně nevidí, že se Putin snaží získat čas. „Zdá se, že kremelské síly posilují a nesnižují početní stavy na frontové linii, kde tvrdě tlačí u Pokrovsku na východě Ukrajiny,“ uvedl.
Případné setkání v Istanbulu podle něj nepřinese okamžitý mír nebo příměří, ale jen diplomatickou okázalost a značnou osobní nevraživost mezi dvěma muži ze zcela odlišných generací postsovětského světa. „Může dokonce vrátit mírový proces zpět a opět oddálit okamžik, kdy se Trump bude muset rozhodnout, zda se připojí ke svým evropským spojencům a způsobí Rusku určitou bolest za odmítnutí příměří. Jaká bude odpověď na Trumpovo odložené, životně důležité rozhodnutí, je již jasné. Jak si Evropa s Ukrajinou poradí samy, nikoliv,“ popsal Walsh.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Putin je „Zmetek veliký“, tvrdí Dvořák. Rusko ale může na Ukrajině stále vyhrát, varuje