11. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Zataženo

CNN: Únik tajných informací z Trumpova okolí? Šokující nerozvážnost a nedostatek sebereflexe

CNN Prima News Před 1 měsícem

Odhalení, že tým lidí okolo Donalda Trumpa diskutoval o vojenských úderech v Jemenu na skupinovém chatu, naznačuje lehkovážný přístup k citlivým tajemstvím a bezpečnosti USA. A používání aplikace Signal v telefonech, do nichž mohou proniknout zahraniční zpravodajské služby, svědčí o pohrdání přísnými zákony o nakládání s utajovanými materiály, píše CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: „Obama je krásný, já nejhorší.“ Trumpa rozzlobil jeho portrét, složili se mu na něj příznivci

„Bylo to hrubě nedbalé,“ řekl Ryan Goodman, bývalý zvláštní poradce ministerstva obrany. „Odpovídá to ustanovením trestního zákona – ‚hrubá nedbalost při špatném zacházení s utajovanými informacemi‘ ... pokud jsou zpřístupněny někomu, kdo k tomu není oprávněn. A na jejich lince byl novinář. To znamená, že k vyzrazení skutečně došlo,“ popsal Goodman.

Nedostatek sebereflexe a absence rezignací ze strany zúčastněných vysokých představitelů ukazuje, že Bílý dům funguje v kultuře beztrestnosti a že naplnil ministerstvo spravedlnosti a FBI, které by za normálních okolností měly zahájit vyšetřování, lidmi loajálními k prezidentovi.

O chybějící sebereflexi svědčí i chování ministra obrany Petea Hegsetha, který měl v chatovací skupině sdílet citlivé plány úderů na Jemen. Na šéfredaktora webu The Atlantic Jeffreyho Goldberga, který byl do skupiny zřejmě omylem přidán, se obořil a označil ho za „prolhaného a vysoce zdiskreditovaného“ novináře. Zároveň popřel, že by někdo „posílal válečné plány“. Trump pak tvrdí, že o zprávách nic neví a také on zaútočil na respektované médium, vůči němuž chová zášť od svého prvního funkčního období.

Podle bývalé vysoké úřednice zpravodajských služeb Beth Sannerové bylo riziko akutní. „Znamená to, že zde existuje vzorec naprostého nepochopení toho, co jsou utajované informace a co je třeba chránit,“ řekla Sannerová.

Mohlo být diskuzí více?

Kromě rizika pro bojující vojáky vykresluje událost širší obraz charakteru a jednání Trumpovy administrativy. Ta totiž nenabídla žádné veřejné vysvětlení, k čemu ve skutečnosti došlo, což vyvolává řadu otázek.

Jednou z nich je například, jaké další přísně tajné diskuse o národní bezpečnosti se odehrály mimo utajované prostředí. Vzhledem k tónu účastníků onoho skupinového vlákna je totiž těžké uvěřit, že se jedná o jedinou takovou konverzaci.

CNN také připomíná, že sdílení utajovaných informací v aplikaci třetí strany vysokými představiteli má silný nádech pokrytectví. Trump a několik jeho asistentů totiž tepali demokratickou kandidátku z roku 2016 Hillary Clintonovou kvůli utajovaným informacím nalezeným na jejím soukromém serveru po jejím působení ve funkci ministryně zahraničí. Trump byl navíc po odchodu z funkce v roce 2021 obviněn z trestného činu hromadění dokumentů národní bezpečnosti v nezabezpečených podmínkách ve svém letovisku Mar-a-Lago. Případ byl loni odložen soudcem jmenovaným Trumpem.

Šéfredaktor časopisu The Atlantic Jeffrey Goldberg, kterého kdosi do chatu skupiny Signal s nejvyššími vládními představiteli – zřejmě omylem – přidal, mluví o masivní bezpečnostní trhlině v systému národní bezpečnosti Spojených států. „Téměř automaticky platí, že pokud šéfredaktor The Atlantic dostane přístup k takovýmto informacím, zbraňovým systémům a balíčkům, načasování v Jemenu a všemožným informacím o posloupnosti konkrétních událostí, pak je zřejmé, že došlo k narušení bezpečnosti,“ řekl Goldberg v rozhovoru pro web ABC News.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ruské drony zabíjely v Kyjevě, obětí je i pětiletý chlapec. Mrtvé hlásí také Doněcká oblast

Pokračovat na celý článek