Úterý 06. květnaSvátek má Venku je 6 °C, Zataženo

Děti vychovávané pro válku: Ruský militantní „Pionýr“ vyrábí nové vojáky, cvičí i Ukrajince

CNN Prima News Před 2 dny

Ruské děti do Junarmije vstupují ve velkém už téměř deset let. Do organizace, která slouží de facto jako odrazový můstek z dětského života přímo do služeb ruských ozbrojených sil, se však hlásí také Ukrajinci z Ruskem okupovaných území.

ČTĚTE TAKÉ: Putin oznámil klid zbraní na Ukrajině. Zavládnout má během oslav konce druhé světové války

Rádio Svobodná Evropa zmiňuje, že v loňském roce se dospívající Ukrajinci z okupované Luhanské oblasti účastnili vojenské přehlídky v ruském Novosibirsku. První pobočku Junarmije pro ukrajinské děti však Moskva měla otevřít už v roce 2016 na Krymu.

Bezpečnostní analytik Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček CNN Prima NEWS popsal, že Junarmija slouží ruskému autoritářskému vládci Vladimiru Putinovi jako nástroj k zajištění si věrnosti mladých a také k pokračujícímu přísunu potenciálních vojáků. „Je to snaha o indoktrinaci mladé generace právě přes školský systém a jejich získávání pro tvorbu budoucích loajálních kádrů, které budou schopny se podílet na válce a budou mocenskou oporou kremelského režimu,“ popsal expert.

Rovněž zmínil, že součástí výuky v Junarmiji je „štvaní proti vnějšímu nepříteli, především Ukrajině se Západem, a patriotismus s nacionalismem“. Do jisté míry podle něj Junarmija připomíná nacistickou organizaci Hitlerjugend avšak s tím rozdílem, že děti z ruské organizace nejsou dnes posílány na frontu, jak tomu bylo na konci druhé světové války v Hitlerově Německu.

Junarmija jako Hitlerjugend?

S přirovnáním k Hitlerjugend je naopak opatrný spolupracovník CNN Prima NEWS žijící v Moskvě Jiří Just, protože Junarmija není pro ruské děti povinná. „Je to samozřejmě prorežimní organizace, ale jde spíš o militantní Pionýr. V Rusku je brána celkem pozitivně,“ zmínil Just s vysvětlením, že pro mnohé děti ze vzdálených ruských regionů může členství v Junarmiji znamenat budování kariéry už od raného věku. Dodal, že členové Junarmije jsou „samozřejmě ideologicky indoktrinovaní“.

I Just má za to, že jsou děti v Junarmiji připravované ke službě v ruské armádě. „Je to předpoklad pro budování základny profesionálních vojáků, protože Rusko má a už před válkou mělo problémy s nábory do armády,“ komentoval rusista.

Spolupracovník redakce doplnil, že u mladých příslušníků Junarmije navíc platí jedna přidaná hodnota a sice věrnost. „Jsou loajální a budou mít vztah k armádě, což je jeden z cílů Junarmije,“ dodal Just.

Jak naložit s „ruskými“ Ukrajinci?

Fakt, že v ruské Junarmiji nyní působí i některé ukrajinské děti z okupovaného území, přináší Kyjevu ošklivé dilema. Na jedné straně jde o mládežníky, kteří fungují ve strukturách nepřítele, zároveň však jde o jejich krajany, kteří byli mnohdy do organizace dotlačeni, jak přímo zmiňuje Just. „Tam (na dobytém ukrajinském území; pozn. red.) je atmosféra mimořádně hutná a vstup nemusí nutně znamenat dobrovolnost, takže to může být problematické,“ poznamenal.

„Já si myslím, že v současné době to Ukrajina samozřejmě nebude tolerovat, ale měla by asi mít nějaké pochopení pro to, že ti lidé se nachází pod okupací a asi by se k tomu nemělo přistupovat nějakým kolektivním trestáním, ale zvažovat možnou vinu a každý jednotlivý případ,“ dodal pro CNN Prima NEWS Just.

Podobně hovoří i Havlíček. „Je potřeba lidi prověřovat, ale rozhodně ne a priori zatracovat a vyčleňovat ze společnosti, nebo je soudit. Mnoho z nich bylo k těm věcem donuceno,“ řekl expert s tím, že Ukrajina podobné situace nezvládá úplně nejlépe. „Zaváděla takzvané filtrační tábory, které byly Rusy hodně kritizované, že podle nich slouží jako koncentrační tábory. Je to rozhodně špatně a Ukrajina by se toho měla vyvarovat, ale naopak pracovat s těmito lidmi," uvedl dále Havlíček.

Mládežnická organizace zaměřená na vojenství byla založena už v roce 2016 tehdejším ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Podle Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost sídlícího v Estonsku dnes čítá na 1,3 milionu členů. Vstupovat do řad Junarmije mohou děti již od osmi let. Samotná Junarmija hlásá, že se stará o „duchovní, morální, sociální a intelektuální vývoj kadetů“. Rovněž přiznává, že jejím cílem je připravit mladé Rusy na službu v armádě.

PODÍVEJTE SE: Kim Čong-un potvrdil vyslání vojáků KLDR na pomoc Rusku. Putin mu vyjádřil vděčnost

Pokračovat na celý článek