Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Zataženo Déšť

Digitální šmejdi před Vánocemi zvyšují svou aktivitu. Experti popsali časté podvody a rizika

CNN Prima News Před 4 měsíci

Podvodníci se během předvánočního času snaží hrát na city a mohou se vydávat i za vaši rodinu. Své o tom ví i expert na kyberbezpečnost Miloslav Lujka – obětí kyberútoku se málem stal i jeho otec. „Z toho, co na WhatsAppu vypadalo jako moje číslo, přišla mému otci zpráva, že potřebuji peníze a jestli by mi je nemohl poslat. On dokonce odpověděl ano, ale pak mu přišlo divné, že po něm chtějí, aby je poslal do cizí banky. Pak mi naštěstí zavolal,“ řekl pro CNN Prima NEWS Lujka.

ČTĚTE TAKÉ: Internetoví podvodníci před Vánoci zvyšují aktivitu. Experti radí, na co si dát pozor

Podvodníci si také mohou vytvořit falešný profil dítěte a zavolat rodičům z jiného čísla. Rodiče pak často pod stresem a bez důkladného rozmyslu peníze pošlou. „O zmíněných podvodech víme. Důležité je v těchto případech zachovat chladnou hlavu a nejednat pod vlivem emocí nebo pod časovým tlakem,“ uvedl náměstek ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Pavel Štěpáník.

Rozpoznat v dnešní době podvod už není vůbec snadné. Dříve podvodné zprávy nedávaly třeba úplně smysl nebo v nich byly gramatické chyby. Teď je ale na scéně umělá inteligence. „Asi bych už nevěřil hlasu v telefonu. Asi si lidé budou muset vymyslet nějaký signál jako ve středověku,“ řekl specialista na počítačovou bezpečnost Edvard Rejthar.

Podle průzkumu se v posledních třech letech stala obětí kyberútoku pětina Čechů. „V předvánočním období nám může přijít email, zpráva, kde nás někdo vyzývá k tomu, abychom na něco klikli. Jsou to podvody. Na žádné odkazy prosím neklikejte,“ řekl vrchní komisař odboru prevence Policejního prezidia ČR Ondřej Penc.

Nástrahy se také skrývají při online nakupování. Tam by si měli zákazníci dát pozor hlavně na zahraniční, neznámé e-shopy. Pravděpodobnost zneužití platebních údajů je podle expertů velmi vysoká.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Největší podvod s charitou v Česku. Skupina měla obrat 40 tisíc lidí, zřídila i call centra

Pokračovat na celý článek