20. červenceSvátek má Venku je 28 °C, Oblačno

Dlážděný koberec ze žuly a lepší klima. Jaké bude nové Výstaviště v Praze?

Forbes Před 7 hodinami

Už více než patnáct let čeká holešovické Výstaviště na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Ta by měla být hotová v příštím roce, zároveň se ale v areálu Výstaviště odehrává hned několik změn, které z něj mají udělat modernější a reprezentativnější místo.

Už před dvěma lety byla dokončena například kompletní a náročná rekonstrukce budovy Bohemia, která slouží jako místo pro konference, výstavy, módní přehlídky, koncerty a firemní akce.

Hotové jsou už také dvě fáze velké rekonstrukce Křižíkových pavilonů, které dostaly nové výstavní prostory nebo zelené střechy a brzy by se měla rozjet i rekonstrukce celého prostoru fontány. Proměnou prošly už i dolní části Výstaviště s venkovními sportovišti a opravená je i budova s restaurací Pražan.

Vzhledem k počtu projektů, které Výstaviště zmodernizují, ovšem bude potřeba zatraktivnit a zefektivnit i veřejné prostory kolem Průmyslového paláce a jeho okolí.

Návrh nového řešení veřejných prostranství Výstaviště Praha má na starosti architektonické studio Perspektiv, jehož spoluzakladatel a člen slovenského výběru Forbes 30 pod 30 Ján Antal se nedávno stal jediným vlastníkem studia.

Projekt se zaměřuje na revitalizaci prostoru před Průmyslovým palácem a jeho okolí o rozloze více než čtyřiašedesát tisíc metrů čtverečních. Návrh podle architektů vrátí místu jeho původní kompozici, ctí historický kontext, ale přináší i odpověď na současné výzvy městského klimatu a potřeb návštěvníků.

info Foto Mojmír Bureš
Architekt Ján Antal

„Výstaviště je významným veřejným prostorem s unikátním historickým i společenským významem. Při návrhu jsme se proto rozhodli navázat na původní plán Antonína Wiehla a Bedřicha Münzbergera. Zároveň jsme do návrhu promítli současné potřeby uživatelů, jako je komfort, stín, voda či flexibilita využití,“ říká Barbora Kuciaková, krajinářská architektka ve studiu Perspektiv.

Po rekonstrukci by měl areál Výstaviště získat nově definovanou hlavní osu, která naváže na symetrii Průmyslového paláce a ulici Dukelských hrdinů. Centrální prostor bude tvořit dlážděný koberec z béžové žuly.

Architekti kladli důraz také na zeleň. Ta má být hlavně funkční. Centrální část bude sloužit jako přirozené místo setkávání a odpočinku, které doplní okolní stromy. Počítá se i s využíváním dešťové vody a akumulačních nádrží.

info Foto se souhlasem studia Perspektiv
Takto bude vypadat pražské Výstaviště po revitalizaci.

„Naší ambicí bylo vytvořit místo, které bude nejen krásné a reprezentativní, ale především živé. Takové, které bude fungovat v běžný den i během festivalu či kulturních akcí. Areál Výstaviště si zaslouží veřejný prostor evropských kvalit, a právě k tomu jsme se snažili přispět,“ dodává Ján Antal.

Studio Perspektiv má za sebou tvorbu veřejných prostranství například na náměstí Jiřího z Lobkovic na Žižkově nebo na náměstí před Masarykovým nádražím a projektem Masaryčka od Penty. Zároveň je Perspektiv autorem i podoby další velké lokality, do níž Praha dává hodně nadějí.

Jedná se o Holešovickou tržnici, kde studio v roce 2022 zvítězilo v architektonicko-krajinářské soutěži nazvané Meziprostory pražské tržnice.

Podle návrhu Perspektivu se celý areál v průběhu následujících let více otevře veřejnosti a zásadně zvelebí. Praha si od rekonstrukce celého areálu slibuje, že do hal a na veřejná prostranství přiláká nejen obyvatele města, ale také byznys. 

To se ostatně už děje, protože se prostory Holešovické tržnice v červnu proměnily v největší byznysový festival v Česku. Na čtyřech pódiích prvního ročníku Forbes Business Festu vystoupilo přes 120 řečníků a téměř čtyři tisíce hostů si přišlo poslechnout jejich příběhy, zkušenosti a vize.

The post Dlážděný koberec ze žuly a lepší klima. Jaké bude nové Výstaviště v Praze? appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek