Sobota 24. květnaSvátek má Venku je 16 °C, Polojasno

Dovolená se psem? Hotely, pasy i letadla aneb Co vše musíte vědět

CNN Prima News Před 4 hodinami

Moderní psí hotely nabízejí víc než jen ubytování. Kromě základní péče si můžete vybrat i z různých doplňkových služeb – od wellness, přes koupání a česání, až po stříhání drápků nebo podávání léků. Individuální přístup je samozřejmostí i při venčení nebo kontaktu s dalšími psími hosty.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ochranáři přírody vypustili desetitisíce mladých lososů. Využili speciální inkubační schránky

Většinou je nutné přivézt vlastní krmivo a pelíšek, na který je pes zvyklý. Některé hotely nabízejí i možnost sledovat psa on–line pomocí kamery, takže ho můžete mít „na očích“ i z pláže.

Ceny se liší podle úrovně služeb – základní nocleh vyjde zhruba na 300 až 600 korun za noc, luxusnější ubytování může stát přes 1 000 korun za noc. Hotely ale už teď hlásí téměř vyčerpané kapacity a je potřeba řešit je poměrně hodně dopředu. Například psí hotel v Trutnově má plno do konce prázdnin.

Chcete psa vzít s sebou? Připravte se důkladně

Cestování se zvířaty vyžaduje pečlivé plánování. V rámci EU musí mít pes vlastní pas, který vystaví veterinář. Ten obsahuje informace o čipování, očkování, majiteli i veterináři. Povinný je i registrovaný mikročip.

Některé země – například Velká Británie, Irsko nebo Malta – vyžadují speciální ošetření proti tasemnicím v přesně stanoveném čase před vstupem do země. „S domácími mazlíčky se obecně cestovat dá, vyžaduje to však velkou dávku plánování a administrativy, ne každá země je vhodná pro vstup se zvířaty třeba právě kvůli teplu nebo kvůli omezením na plážích a na hotelech. Ve většině případů doporučujeme opravdu zvážit, zda je nutné brát s sebou domácího mazlíčka na dovolenou, obecně cestování pro ně může být hodně stresující a v některých horkých letních destinacích mohou hrozit i zdravotní rizika,“ říká Simona Fischerová z cestovní kanceláře.

Bezpečnost při cestě autem i letadlem

Při cestování autem platí pravidla a za jejich nedodržení může hrozit i pokuta. „Pes musí být zabezpečen, nejlépe pomocí speciálního postroje nebo transportního boxu nebo klece. Volně pohybující se pes může ohrozit řidiče, způsobit nehodu nebo se sám vážně zranit,“ upozorňuje mluvčí policie Karolína Macháčková.

Při letecké dopravě je situace složitější – každá aerolinka má svá pravidla a omezení. Některé aerolinky dokonce psy na palubě nepovolují, nebo mají omezený počet psích pasažérů na let. Výjimkou jsou pak asistenční psi, pro ty je ale většinou potřeba zvláštní povolení. Asistenční psi cestují na palubě letadel zdarma, bez ohledu na svou velikost. Na rozdíl od běžných domácích mazlíčků nemusí být umístěni v přepravce, musí být ale na vodítku a mít postroj.

„Vždy je potřeba zjistit si konkrétní podmínky u dané letecké společnosti. Zpravidla platí, že plemena cca do osmi kilogramů mohou být přepravována na palubě letadla v boxu, větší pak v nákladovém prostoru. Také záleží na cílové destinaci. Zpravidla platí, že v zemích Evropské unie stačí, aby zvířata byla řádně očipovaná a očkovaná. V zemích mimo Evropskou unii, například v Tunisku nebo v Egyptě, mohou být zvířata dána do karantény. V naší nabídce máme desítky hotelů, které umožňují pobyt se zvířaty, a cca každý měsíc evidujeme nějakou poptávku na přepravu zvířat letadlem. Některé destinace nabízejí i psí pláže a v Řecku nebo v Itálii najdeme i speciální psí bary,“ dodává Fischerová.

V první třídě vlaku pes pouze ve schránce

Cestovat se psem můžete i vlakem – ale i tady platí určitá pravidla. U Českých drah je přeprava možná zejména ve druhé třídě. „Ze živých zvířat si můžete vzít s sebou do vlaku ČD psa i drobná domácí a jiná malá zvířata, pokud jsou zcela uzavřena ve snadno přenosných a zcela uzavíratelných schránkách s nepropustným dnem, pokud je zvíře během celé přepravy v takové schránce zcela uzavřeno. Malá zvířata v uzavřených schránkách jsou ve vlacích ČD přepravována zdarma jako ruční zavazadlo cestujícího. Pokud schránka překročí rozměry pro ruční zavazadla (90 x 60 x 40 cm) nebo je pro ni vyžadováno zvláštní místo ve vlaku, je třeba zaplatit jako za přepravu spoluzavazadla,“ uvádí Filip Medelský, mluvčí Českých drah.

Na dovolenou se psem můžete vyrazit bez problémů – pokud se na cestu důkladně připravíte. Ať už zvolíte dovolenou v Čechách nebo cestování do zahraničí, vždy si včas ověřte aktuální podmínky. Jen tak si společné léto užijete bez zbytečných komplikací.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šťastný konec pátrání po Fifince. Ztracenou kapybaru nalákali pomocí lsti

Pokračovat na celý článek