Varování amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) upozorňuje na probíhající hackerský útok, který míří na textové zprávy uživatelů mobilních telefonů. Nejnáchylnější je pak podle prohlášení komunikace mezi mobily značky Apple a zařízeními, která využívají operační systém Android. Úřad lidem doporučuje, aby svou online komunikaci přesunuli na takové aplikace, které odeslané zprávy šifrují a chrání tak jejich obsah před podobnými útoky – příkladem může být například chatovací aplikace WhatsApp.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na zákeřný virus v mobilu. Hackeři mohou na dálku ukrást citlivá data i PIN k telefonu
Rozsah útoku je podle Jeffa Greena, odborníka na kyberbezpečnost v americké agentuře CISA, v tuto chvíli nemožné přesně určit. Útočníkům se však během akce podařilo získat zejména takzvaná metadata, jako jsou například údaje o tom, kdo napadenému volal a kdy. Terčem útoku se podle NBC staly také kampaně viceprezidentky Kamaly Harrisové a bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v jejichž případě se hackerům nejspíš podařilo získat přístup k obsahu některých telefonátů.
Jak chránit své soukromí před hackery?
Podle Greena může každý podobnému útoku na svá osobní data předejít tím, že bude používat bezpečné a ověřené metody komunikace. „Používejte aplikace, které vaše data zašifrují. I kdyby se k nim hacker dostal, pokud jsou zašifrovaná, nic s nimi neudělá,“ řekl Greene. Agentura CISA, která se zabývá kyberbezpečností a bezpečností infrastruktury, se pak podle něj bude muset zaměřit na to, jak do budoucna zajistit bezpečnost všech telekomunikačních sítí – hackerské útoky jsou totiž v dnešní době stále běžnější.
Americké úřady jen před pár týdny odhalily velkou špionážní kampaň vedenou hackery s vazbami na čínskou vládu. Hackeři se během operace, která dostala přezdívku Slaný tajfun, infiltrovali do několika amerických telekomunikačních společností s cílem získat přístup k potenciálně citlivým informacím souvisejícím s americkou národní bezpečností.
I v případě současného útoku padá podezření na Čínu, která však jakoukoli roli v něm popírá. Problémem jsou útoky hackerských skupin také v České republice, terčem se v minulosti staly například webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí či web někdejšího prezidentského kandidáta Petra Pavla.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na Česko od loňska útočí hackeři spojení s ruskou GRU, říká Lipavský. Aktivitu odsoudily i USA