Pondělí 19. květnaSvátek má Venku je 15 °C, Skoro Zataženo

FBI varuje před útoky hackerů na telefony, podezřelá je Čína. Jak se krádeži dat vyhnout?

CNN Prima News Před 5 měsíci

Varování amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) upozorňuje na probíhající hackerský útok, který míří na textové zprávy uživatelů mobilních telefonů. Nejnáchylnější je pak podle prohlášení komunikace mezi mobily značky Apple a zařízeními, která využívají operační systém Android. Úřad lidem doporučuje, aby svou online komunikaci přesunuli na takové aplikace, které odeslané zprávy šifrují a chrání tak jejich obsah před podobnými útoky – příkladem může být například chatovací aplikace WhatsApp.

ČTĚTE TAKÉ: Pozor na zákeřný virus v mobilu. Hackeři mohou na dálku ukrást citlivá data i PIN k telefonu

Rozsah útoku je podle Jeffa Greena, odborníka na kyberbezpečnost v americké agentuře CISA, v tuto chvíli nemožné přesně určit. Útočníkům se však během akce podařilo získat zejména takzvaná metadata, jako jsou například údaje o tom, kdo napadenému volal a kdy. Terčem útoku se podle NBC staly také kampaně viceprezidentky Kamaly Harrisové a bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v jejichž případě se hackerům nejspíš podařilo získat přístup k obsahu některých telefonátů.

Jak chránit své soukromí před hackery?

Podle Greena může každý podobnému útoku na svá osobní data předejít tím, že bude používat bezpečné a ověřené metody komunikace. „Používejte aplikace, které vaše data zašifrují. I kdyby se k nim hacker dostal, pokud jsou zašifrovaná, nic s nimi neudělá,“ řekl Greene. Agentura CISA, která se zabývá kyberbezpečností a bezpečností infrastruktury, se pak podle něj bude muset zaměřit na to, jak do budoucna zajistit bezpečnost všech telekomunikačních sítí – hackerské útoky jsou totiž v dnešní době stále běžnější.

Americké úřady jen před pár týdny odhalily velkou špionážní kampaň vedenou hackery s vazbami na čínskou vládu. Hackeři se během operace, která dostala přezdívku Slaný tajfun, infiltrovali do několika amerických telekomunikačních společností s cílem získat přístup k potenciálně citlivým informacím souvisejícím s americkou národní bezpečností.

I v případě současného útoku padá podezření na Čínu, která však jakoukoli roli v něm popírá. Problémem jsou útoky hackerských skupin také v České republice, terčem se v minulosti staly například webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí či web někdejšího prezidentského kandidáta Petra Pavla.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na Česko od loňska útočí hackeři spojení s ruskou GRU, říká Lipavský. Aktivitu odsoudily i USA

Pokračovat na celý článek