Ve fotbale i v hokeji bylo plno, tak se rozhodl, že prorazí v bojových sportech. A uspěl. Vytváří největší sportovní show u nás navzdory tomu, že jedni ho milují a druzí mu nemohou přijít na jméno. Ondřej Novotný chtěl být vždycky slavný a zkraje 21. století se rozhodl, že se proslaví jako komentátor bojových sportů.
Spoluzakladatel organizace Oktagon MMA je do značně míry spoluodpovědný za dnešní popularitu drsných soubojů v kleci, která ve středoevropském prostoru raketově roste.
„Chci polarizovat. Lidé mě buď milují, nebo spíš nenávidí a se mnou i celý Oktagon. Když ho nenávidí, je to lepší, než kdyby jim to bylo jedno. Protože pak o něm mluví,“ říká moderátor a promotér Novotný.
Tento a mnoho dalších důležitých faktorů úspěchu Oktagonu z posledních let rozebral v rozhovoru ze série Forbes Misfits Talks, kterou letos pořádáme společně s J&T Bankou. Na dotazy šéfredaktora Forbesu Zdravka Krstanova v nich odpovídají lidé, kteří se nebáli a nebojí vybočovat z řady a dělat věci po svém.
Novotný to v rámci promování bojových sportů dělá třeba tak, že své hokejové a fotbalové konkurenci natvrdo říká, že jim hodlá ukrást pokud možno co nejvíce fanoušků. „Je to jednoduchý sport, je jasné, kdo je vítěz a kdo poražený, a netrvá to 45 minut jako fotbalový poločas,“ směje se.
A dodává, že jsou oproti „tradičním“ sportům mnohem flexibilnější. „My nemáme žádná pravidla. Dneska mě něčím nachytříte, my to uslyšíme, zítra si na to dáme schůzku a pozítří to tak bude. To v tradičních sportech nejde,“ míní Novotný.
Obratem však uznává, že i ve fotbale a hokeji je řada talentovaných lidí, kteří v tomto byznysu neustále tlačí nové věci. „Slavia to dělá skvěle nebo hokejová Sparta. Spousta lidí začala ten byznys chápat jako showbyznys. My od začátku věříme v to, že sport je showbyznys, společenská událost. Tak je to potřeba prezentovat a pak to bude bavit všechny, nejen chlapy,“ míní Novotný.
Z tohoto důvodu jako jeden z prvních v Česku začali dělat například koncerty v polovině utkání. Loni na podzim takhle ve Frankfurtu získali Johna Newmana. U jejich poslední velké akce, souboje Karlose Vémoly s Attilou Véghem v Eden aréně, hrál zpěvák Calin. Na tuto show pak podle něj dostali skvělé ohlasy například od lidí z německé televize RTL, kteří promují formuli 1 nebo ligu amerického fotbalu NFL.
Toho, že se „bavili od první minuty do poslední“ a řekli to nahlas, si Novotný velice váží. „Někdo takový ti to zaprvé říkat nemusí. A tím, že ti to říká, tak zvyšuje cenu televizních práv pro příští jednání, takže do jisté míry je vlastně hloupé tě chválit,“ vysvětluje.
V rozhovoru dále popsal, kde všude bere inspiraci pro nové shows a jak se v Německu v popularitě na sítích dere mezi Bundesligu a NBA. Vrátil se také ke svým začátkům, jež probíhaly i tak, že na karlovarském filmovém festivalu navazoval kontakty vydáváním se za vítěze Stanley cupu.
„Vždycky jsem chtěl být v něčem nejlepší. Když zjistím, že v něčem nemůžu být nejlepší, tak to přestanu dělat. V roce 2000 jsem si říkal, že chci být nejlepší sportovní komentátor,“ vzpomíná Novotný. V hokeji a fotbale však bylo „narváno“ jmény, jako je Jaromír Bosák či Robert Záruba, a tak se dle svých slov vrhl na bojové sporty.
„Začal jsem jezdit po celým světě a už v roce 2001 jsem viděl haly s padesáti tisíci, šedesáti tisíci nebo v Evropě s třiceti tisíci diváky. Tady to nikdo nevnímal, tady se bojové sporty dělaly po garážích pro pár ,plešek‘ a mělo to celkově špatnou pověst. Já v zahraničí viděl, že na to chodí i hezcí lidé. S penězi,“ říká.
Bojové sporty se souboji jeden na jednoho podle něj přinášejí modernímu člověku určitou formu katarze. Novotný má za to, že lehká zkušenost s násilím v této podobě může přispět k odbourání strachu, kterému dnešní společnost čelí na různých frontách. A každému doporučuje, ať si někdy v tělocvičně zkusí jen tak bouchnout do boxovacího pytle.
Zatímco někdo eventy Oktagonu, ve kterých létají pěsti, kopy a teče krev, vnímá jako zbytečnou přehlídku násilí, jiný jako sport. Hlavní je, že se o tom vždy mluví. „Potřebuji, aby všichni měli ke mně nějakou emoci. Jestli je pozitivní nebo negativní, to je jejich problém,“ říká Ondřej Novotný.
The post Forbes Misfits Talks. V čem nemůžu být nejlepší, to nedělám, říká Novotný appeared first on Forbes.