Úterý 13. květnaSvátek má Venku je 17 °C, Skoro Jasno

Hotovo, poslanci schválili růst poplatků pro ČT a ČRo. Je to daň za internet, zuří opozice

CNN Prima News Před 2 měsíci

Projednávání novely Sněmovna zahájila loni 11. července. Úvodní kolo zabralo dva jednací dny, stejně jako druhé kolo s možností navrhovat úpravy novely, které se uskutečnilo o pět měsíců později. K závěrečnému schvalování se poslanci dostali po pěti dnech blokování ze strany ANO a SPD v polovině února, finální debata trvala celkem osm hodin. Na projevy tří desítek poslanců opozičních hnutí, kteří se přihlásili do rozpravy, se kvůli obstrukcím nedostalo. K vystoupením tak mnozí z nich využívali možnost dvouminutových poznámek.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: ČT neví, co s penězi, řekl Nečas. Popsal, co Prima na rozdíl od ní dokázala vybudovat

Hned v úvodu poslance zaměstnal výpadek televizního signálu, na který upozornil Milan Brázdil (ANO), a dal ho do souvislosti právě se schvalováním růstu poplatků. „Myslíte, že to je náhoda?“ tázal se. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) k tomu podotkl, že ráno v poslanecké ubytovně nefungovala televize a zkusí zjistit, co se děje. Jana Pastuchová (ANO) mu pak vzkázala, že kdyby četl e-maily, dozvěděl by se o výpadku mezi 08:00 a 15:00 v Praze.

Podle informací na webu Českých Radiokomunikací je od 06:00 do 15:00 kvůli pravidelné kontrole a údržbě pražského vysílače v Mahlerových sadech mimo provoz televizní vysílání. „Z vysílače Praha-město v tento čas nebude vysílat veřejnoprávní vysílací síť České televize Multiplex 21 a komerční vysílací sítě Multiplex 22, Multiplex 23 a regionální vysílací síť 12 a 4,“ uvádí se na webu.

Následně se k řečništi dostali zákonodárci s přednostním právem, jako první lídr SPD Tomio Okamura. „Vládní koalice prosazuje další zdražení životů občanů a firem,“ řekl. Uvedl také, že poslanci SPD blokováním projednávání novely ušetřili lidem a firmám miliony korun vzhledem k tomu, že měla být původně účinná od ledna.

Okamura zopakoval, že pokud se jeho hnutí dostane po podzimních sněmovních volbách do vlády, zasadí se o zrušení televizního a rozhlasového poplatku a ČT s ČRo pro úspory nákladů sloučí. Ideální by byl podle Okamury systém, v němž by poplatek hradili jen uživatelé veřejnoprávní televize a rozhlasu.

Nástroj Fialovy party, vztekal se Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš mluvil především o financování veřejnoprávních médií ze státní kasy, postěžoval si rovněž na hospodaření ČT i ČRo, která údajně platí redaktorům v zahraničí „luxusní hotely“. Svůj projev posléze stočil ke kritice současné vlády.

„Vy se prolžete celým vaším obdobím. Celé vaše období je jenom o válce a o Ukrajině. Na Českou republiku a na občany České republiky jste neměli čas. Na ně máte čas jenom teďka, když je znovu zdaníte,“ prohlásil. Veřejnoprávní televize a rozhlas podle něho nechtějí šetřit, přitom mají podle Babiše „obrovské rezervy“ a jsou „nástrojem Fialovy party“.

Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání i prostřednictvím internetu, nejen na televizní a rozhlasové přijímače. Zůstane princip jedné platby za domácnost. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a mění jeho úhradu pro podnikatele a pro právnické osoby.

Daň za internet, hodnotí senátor Hraba

Těsně před finálním hlasováním se ke koncesionářským poplatkům vyjádřil ve vysílání CNN Prima NEWS také senátor Zdeněk Hraba (nestraník za ODS). Zvýšením poplatků by problém neměl. „Ve výsledku jsou to drobné. Za mnohem větší problém považuji nejasné hospodaření ČT. Třeba kontrolní orgány se nedostanou ke konkrétním smlouvám, což je v právním státě šílené,“ uvedl v televizi.

Hrabovi rovněž vadí úprava, podle které by do povinnosti hradit poplatky měli spadat i uživatelé mobilních zařízení. „Považuji to za daň z internetu. Osobně bych byl například pro zpoplatnění obsahu za pár korun, ale rozhodně bych to nedělal paušálně,“ sdělil senátor.

Poslanec Ondřej Babka (ANO) ve vysílání připomněl návrh na spojení rozpočtu veřejnoprávních médií se státní kasou. „Odmítám, že by to mělo znamenat nějaké ovlivňování ze strany politické moci. Odpadla by řada transakčních nákladů. Funguje to i v západních státech EU, takže věřím, že je to správná metoda pro 21. století,“ doplnil opoziční zákonodárce.

Pokračovat na celý článek