Lokálně silné výskyty se objevily ve všech krajích. Inspektoři navštívili pozemky s jednoletými i víceletými plodinami. „V jednoletých plodinách se průměrné hodnoty pohybovaly na úrovni 45 východů na hektar, tedy těsně pod prahem škodlivosti. Průměrný počet východů z nor v trvalých travních porostech, sadech a v krmných plodinách činil 341, což je téměř sedminásobek aktuálního prahu škodlivosti,“ uvedla Hrabčáková.
DÁLE ČTĚTE: Moře v Oregonu vyplavilo záhadného tvora. Vodní dravec s tesáky vypadá jako z pravěku
Aktuální práh škodlivosti platí do konce května. V průběhu roku se mění podle toho, nakolik jsou hraboši v daném období hrozbou.
Lokální výskyty přesáhly i pět tisíc východů z nor na hektar, a to například v porostech vojtěšek na Kladensku. Silný výskyt hrabošů byl pozorovaný také v porostech řepky na Lounsku či Svitavsku a hodnoty přesahovaly v průměru tisíc východů z nor. V březnu zaznamenalo Krajské informační středisko Jihomoravského kraje extrémní výskyt hraboše rovněž na Znojemsku. V současnosti odborníci ochranu porostů kvůli nízké atraktivitě návnady pro hlodavce nedoporučují.
MOHLOBY VÁS ZAJÍMAT: Útok zuřícího medvěda na Slovensku. Peter si zachránil život sekyrou, ukazují záběry