Sobota 17. květnaSvátek má Aneta Venku je 15 °C, Skoro Zataženo

Hrozba eboly v Česku? Bulovka to zvládne, říká Konvalinka. Pomůže metoda známá z dob covidu

CNN Prima News Před 6 hodinami

„Jen pár slov na uklidněnou: diagnosa se spolehlivě určí pomocí staré dobré PCR, pokud se potvrdí, máme léky (monoklonální protilátky, remdesivir),“ uvedl na sociální síti X Konvalinka.

ČTĚTE TAKÉ: Střevní záněty trápí tisíce mladých lidí, moderní léčba jim vrací normální život

Epidemie eboly podle odborníka nehrozí. „Na Bulovce to zvládnou,“ zdůraznil.

Co je ebola?

Ebola je závažné virové onemocnění, které se přenáší výhradně tělesnými tekutinami nakažené osoby nebo zvířete. Inkubační doba této nemoci se podle WHO pohybuje od 2 do 21 dnů.

Zpočátku se projevuje náhlou horečkou, slabostí, bolestí svalů a kloubů, silnou bolestí hlavy či bolestí v krku. Později mohou přijít i další příznaky – nevolnost, zvracení, střevní potíže i vnější a vnitřní krvácení. Včasná intenzivní podpůrná péče s rehydratací a léčbou symptomů zlepšuje šance na přežití. Průměrná úmrtnost se u tohoto onemocnění pohybuje kolem 50 procent.

Nelze vyloučit ani horečku Marburg

U pacienta, který byl do pražské Fakultní nemocnice Bulovka převezen z táborské nemocnice, existuje podle informací AKTU.cz podezření také na horečku Marburg. K té se Konvalinka nevyjádřil.

Vysoce nebezpečný virus Marburg má úmrtnost až 88 procent. Způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Na rozdíl od eboly, u které se úmrtnost v závislosti na kmeni viru pohybuje mezi padesáti až devadesáti procenty, však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, informovalo zpravodajství CNN.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bílé sanitky se osvědčily, v Praze doplní známé žluté. V čem se liší a pro koho budou jezdit?

Pokračovat na celý článek