Sobota 17. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Skoro Zataženo

Jako princezna Kate: Nový přístroj ve zlínské nemocnici brání padání vlasů při chemoterapii

CNN Prima News Před 3 měsíci

Ztráta vlasů patří mezi onkologickými pacienty k nejobávanějším vedlejším účinkům chemoterapie. „Pro využití chladicí čepice jsou indikováni pacienti, kteří se u nás léčí ambulantně a je u nich velká pravděpodobnost ztráty vlasů. Chladicí systém Paxman má velmi dobré výsledky u pacientek léčených s karcinomem prsu. Při správném použití lze zabránit ztrátě vlasů až o 60 procent, vlasy navíc dorůstají mnohem rychleji i během samotné léčby,“ uvedla primářka. Podobný přístroj využila při léčbě rakoviny i britská princezna Kate.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přes milion Čechů trpí závislostí na lécích. Mohou být nebezpečné jako heroin, varuje expert

Pacienti musí mít čepici na hlavě při podávání chemoterapie a také hodinu před a hodinu poté. „Snižuje se teplota pokožky, tím se nedostane chemoterapie do vlasových folikulů a tím pádem nevypadají vlasy,“ vysvětlila primářka. Důležité je to zejména pro psychiku pacientů. Podání chemoterapie trvá průměrně tři až čtyři hodiny. Zlínská nemocnice má jeden přístroj se dvěma čepicemi. Odhaduje se, že denně je budou moci využít asi čtyři pacientky. „Pacientky se již na čepici ptaly, věděly o přístroji a čekaly, až se objeví,“ uvedla primářka. Nemocnice začne čepice používat od příštího týdne.

Použití chladicího systému není hrazené ze zdravotního pojištění a v některých zařízeních se platí i 500 korun za hodinové použití. V KNTB bude služba první tři měsíce zdarma, bude se vyhodnocovat fungování přístroje a zájem pacientů. Také poté budou zřejmě pacienti přispívat dobrovolně. Peníze by se mohly využít na speciální rukavice a ponožky, které Paxman chystá. Chemoterapie totiž kromě vypadávání vlasů způsobuje také poškození periferních nervů. Pacienti kvůli tomu trpí brněním prstů nebo se jim hůře uchopují drobné věci. Speciální rukavice a ponožky by měly problém omezit.

Přístroj pro chlazení pokožky hlavy stál téměř 840 000 korun a KNTB ho koupila díky projektu Pomáháme onkologii, který zlínské onkologické centrum podporuje. „Za osm let jsme přispěli zlínské onkologii téměř osmi miliony korun. Vždy se snažíme pomoci finančně tam, kde můžeme zlepšit komfort pacientů. Nyní se jedná o chladicí čepici, věřím, že to pacienti velmi ocení,“ uvedl jeden ze zakladatelů projektu Marek Šikula.

Ve Zlínském kraji přibývá onkologických pacientů. Ročně je podle Pospíškové asi 500 nových pacientek s karcinomem prsu. Léčba je však účinnější.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Česko je na prahu chřipkové epidemie, řekl Prymula. Varoval před zbytečnou cestou k lékaři

Pokračovat na celý článek