„Osobu (Krejčíře) nelze vydat během výkonu trestu nebo před dokončením místního řízení,“ řekl mluvčí ministerstva Terence Manasa jihoafrickému deníku News24. Podle Manasy by si Krejčíř před vydáním do Česka musel v JAR nejprve odpykat svůj trest, jelikož země spolu nemají dohodu o výměně vězňů.
ČTĚTE TAKÉ: Žena v USA při sexu brutálně zavraždila milence. U soudu se vrhla i na advokáta, ukazuje video
Krejčíř, kterého české úřady začaly na přelomu tisíciletí stíhat kvůli hospodářské trestné činnosti, v roce 2005 uprchl z České republiky před policejním vyšetřováním. V Jihoafrické republice žije od roku 2007. Začal tam být spojován se závažnými zločiny a od listopadu 2013 je v JAR za mřížemi.
V květnu 2014 stanul před jihoafrickým soudem a v únoru 2016 si vyslechl trest 35 let vězení za pokus o vraždu, únos, mučení a obchod s drogami. Případ se týkal únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Krejčíř účast na zločinech odmítal, jeho snaha o odvolání byla neúspěšná, pravidelně si stěžoval jihoafrickým úřadům na podmínky svého věznění a oznámil, že se bojí o život.
Pražský vrchní soud v roce 2018 Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za přípravu vraždy celníka. Česká republika usiluje o jeho vydání od roku 2007 a vydala na něj několik mezinárodních zatykačů. V polovině března 2018 jihoafrický soud souhlasil s Krejčířovým vydáním do České republiky, konečné rozhodnutí ale záleží na tamním ministru spravedlnosti.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Návrat Krejčíře do Česka? Pro některé politiky by to příjemné nebylo, říká bývalý kriminalista