„Výpalné bylo úplně klasické. Potom byly další obchody s bílým masem, se zbraněma, s drogama,“ nastínila formy zločinu devadesátých let Kahnová. O vliv soupeřily nejen cizojazyčné gangy, ale hlavně ty české, jako byl nechvalně známý Berdychův gang. I o něm byla v podcastu řeč. Novinář Kroupa přitom poznamenal, že pojmenování „Berdychův“ je v podstatě velice nepřesné. Hlavní slovo totiž znělo často z úst tehdejších policistů, kteří gang v podstatě řídili. Berdychovcům přitom nechávali volné pole na jejich řádění.
Příkladem může být i vyloupení banky, které si sami policisté objednali. Berdych dal dohromady skupinu, která se o loupež měla pokusit, zatímco policisté vyrazili k předem připravenému zásahu, aby domluvené lupiče vzápětí dopadli a mohli si udělat „čárku“ za úspěšný zásah.
Další příklad akcí tehdejších policejních výtečníků popsala i sama Kahnová. „Vzal se kufr falešných peněz, poměrně hezky udělaných, jenom při bližším zkoumání by se to poznalo, a domluvil se obchod s drogama za několik milionů. Přijeli na nějaký parkoviště. Jedni se podívali, jestli mají drogy, druhý se podívali, jestli mají peníze a v tu chvíli přijela policie – samozřejmě policie s.r.o. Všechny sebrala. Ty, co chtěli prodávat drogy, ty vykopla někde v lese, a všichni si rozdělili drogy.“
Zločinci zkoušeli vyhrožovat nejen vyšetřovatelům, ale i novinářům. Člověk, shodou okolností napojený na Berdychův gang, tak vyřizoval i zprávu, která měla být určena právě Jankovi Kroupovi. „Byl to vzkaz od jednoho významnýho politika, že mě nechaj zabít a že si jako došlápnou na mojí rodinu,“ vzpomínal Kroupa. Na druhou stranu to gangsteři zkoušeli i po dobrém, a to s úplatky. „To oni tehdy nabídli tehdejšímu našemu vyšetřovateli, že pro každýho deset mega. Ať už se na to vykašleme,“ zmínila Kahnová.
Celý díl vidopodcastu Devadesátky v Česku sledujte v úvodním videu tohoto článku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Sládek rozmlátil lavici, ze Sněmovny jsme vozili opilé poslance, vzpomínají Paroubek a Benda