Čtvrtek 17. červenceSvátek má Venku je 20 °C, Zataženo

Koho sleduje Fico na síti X? Krajně pravicové osobnosti a dezinformační weby, odhalila analýza

CNN Prima News Před 5 hodinami

Na globální úrovni zůstává sociální síť X, dříve známá jako Twitter, pro politiky hlavní platformou. Přestože na Slovensku je v této oblasti stále nejrozšířenější Facebook, ani X nezůstává pozadu.

ČTĚTE TAKÉ: Zaútočte na NATO, vyzývají Putina váleční blogeři. Děsí je západní zbraně mířící na Ukrajinu

Aktivní je na něm i slovenský premiér Robert Fico, jehož příspěvky sleduje přes 33 tisíc lidí. Pokud se na síti obrací na mezinárodní publikum, komunikuje slovenský předseda vlády obvykle v angličtině, píše kromě jiného slovenský server Aktuality.sk.

Zajímavý je však především pohled na to, koho Fico na síti X sám sleduje. Seznam jím sledovaných účtů je relativně úzký – obsahuje jen 27 profilů. Nejde přitom jen o politické představitele nebo významné zahraniční osobnosti. V seznamu se objevují i youtubeři a influenceři, z nichž někteří jsou spojováni s krajně pravicovou scénou a šířením extrémistických teorií, včetně konspirací o ohrožení bílé rasy.

Mezi omezeným počtem účtů, které si Fico vybral ke sledování na síti X, se samozřejmě objevují profily, u kterých to – v případě předsedy vlády – nepřekvapí.

Vedle amerického prezidenta Donalda Trumpa k nim patří političtí spojenci z jeho strany, například Ľuboš Blaha nebo Ján Mažgút. Nechybí ani profily levicových evropských politických stran a osobností: například německá Die Linke, čeští sociální demokraté nebo předák českých odborů Josef Středula.

Mezi Ficem sledované účty patří kromě politiků tři youtubeři, jedna stránka s internetovými vtípky a několik pravicových komentátorů. Část z nich se přitom podle serveru Aktuality.sk přiklání ke krajní pravici, která šíří rasistický nebo antisemitský obsah, popřípadě odpor vůči multikulturalismu, migraci, feminismu nebo právům LGBTI lidí.

Dezinformační web

Mezi sledované účty patří třeba účet webu Project Veritas, pravicová skupina známá používáním tajných nahrávek ke ztrapnění politických oponentů, zejména z liberálního tábora, ale také k diskreditaci tradičních médií. Nedávno se jej rozhodl zmapovat renomovaný deník The New York Times. Obsah webu často obsahuje dezinformace a šíří různé konspirační teorie.

Server Aktuality.sk kontaktoval s žádostí o vyjádření europoslance za stranu Smer Erika Kaliňáka, který vede tým poradců premiéra a zároveň měl na starosti správu sociálních sítí strany. Kaliňák potvrdil, že účet Roberta Fica na platformě X skutečně spravoval on.

Na otázku, zda některé sledované účty přidal záměrně, nebo omylem, odpověděl, že si tím není jistý. „Využíval jsem to (síť X, pozn. red.) naprosto minimálně,“ uvedl.

Normalizace extrémních názorů

Právě rostoucí normalizace extremistických postojů, jakou si dříve dokázal jen málokdo představit, je jedním z nejvíce znepokojivých vývojů politiky na Slovensku, píše v komentáři pro Hospodářské noviny Eva Mihočková, šéfredaktorka Foreign Policy SFPA, mediálního webu provozovaného Slovenskou asociací pro zahraniční politiku.

„Ještě před třemi lety by propagace konspiračních teoretiků nebo extremistů byla doménou okrajových stran. Dnes je to hlavní strategie vládnoucí slovenské vlády,“ hodnotí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: S EU půjdeme i do toho nejtvrdšího konfliktu, slíbil Havlíček. „Řezání hlav“ se neobává

Pokračovat na celý článek