Středa 23. červenceSvátek má Venku je 25 °C, Polojasno

KOMENTÁŘ: Potraty a eutanazie aneb Bože, ať už je po volbách

CNN Prima News Před 7 hodinami

Byla to v minulém týdnu zase slušná úroda politického bizáru. Prakticky ve stejný den, kdy se na DVTV objevil rozhovor se zelenou aktivistkou a političkou Johanou Nejedlovou, která vypráví, že potrat je základní lidské právo a jako takový by tedy měl být v Ústavě, se místopředsedkyně hnutí STAN Michaela Šebelová rozhovořila, jak že by bylo skvělé zavést eutanazii. Zprvu jen pro dospělé, ale protože pokrok nezastavíš, mohla by se časem asistovaná smrt rozšířit i na 14leté děti. Člověk by spíše čekal, že blížícím se volbám budou dominovat témata jako podpora rodiny či to, jakými způsoby může vláda reálně motivovat mladé, aby rodiny zakládali, milovali se a množili. Přitom s ohledem na udržení ekonomické úrovně, ale i na udržitelnost důchodového systému, je demografická rovina klíčová.

ČTĚTE DÁLE: Spolu ve volbách 2025. Které kandidáty trojkoalice nabízí a jaký má program?

Jenže naši politici ne! Namísto aby alespoň nastínili, jaký mají recept na neblaze se vyvíjející demografickou křivku, raději se v předvolební době uchýlí ke komunikaci naprostých ne-témat. A snaží se z vážných medicínských a etických otázek udělat reklamní slogan na billboard, což každé snaze o seriózní debatu zasadí hned v počátku ránu do vazu.

Problematika potratů je mimo sama o sobě. Interrupce jsou u nás do 12. týdne těhotenství zcela legální a na politické scéně se nevyskytuje žádná relevantní politická síla, která by měla v plánu tento fakt jakkoliv měnit. Existuje-li téma, kterému aktuálně není třeba věnovat žádnou pozornost, pak potraty tím tématem jsou. Pokud jde o eutanazii, je třeba ocenit, že se tímto nápadem podařilo hnutí STAN celkem originálně odvrátit pozornost od kauzy Dozimetr, která STANu málem také přivodila eutanazii. Nicméně v době, kdy by politici měli řešit primárně rostoucí státní dluh, ožebračující dopady Green Dealu nebo právě klesající ochotu plodit děti, jsou Starostové s takovým tématem zcela mimo.

Ve světle těchto volebních „taháků“ však narážíme ještě na jedno oblíbené volební heslo, a sice tolikrát opakované „Patříme na Západ“. Pokud tento claim bereme skutečně vážně, a ne jen jako prázdnou floskuli, bylo by dobré si připomenout jeden základní fakt – to, co od dob humanismu dělá Západ Západem, je neochvějné přesvědčení, že nejvyšší, ultimátní hodnotou je lidský život. A také, že vyspělost (západní) společnosti se pozná podle toho, jak se chová k těm nejslabším, tedy k dětem (i nenarozeným) na straně jedné a starým lidem na straně druhé. Udělat z obou těchto skupin cosi obtěžujícího nemá se vzývanými západními hodnotami a humanismem nic společného.

Člověk se skoro modlí, aby už bylo po volbách. Abychom se od výkřiků a hesel posunuli k řešení toho, co občany skutečně pálí. Namísto aby se politici zabývali kulturními válkami, ve kterých ještě navíc stojí na té špatné straně...

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Voliče více zajímají sociální jistoty, ukázal výzkum STEM. Kde se nacházejí největší třecí plochy?

Pokračovat na celý článek