Když se v roce 2021 na jedné straně spojila ODS s TOP 09 a KDU-ČSL a na straně druhé Piráti se Starosty, jejich odpůrci pravidelně plnili mediální prostor tvrzeními o zbabělosti a podvodech na voliče.
ČTĚTE TAKÉ: Macinka otočil, pokukuje po Přísaze. Šlachta ale o spolupráci s Motoristy nemá zájem
Kolem a kolem šlo přitom o předem přiznané a z hlediska volebního zákona legitimní koalice. Spolu jako trojkoalice ke vstupu do Sněmovny potřebovala jedenáct procent, nikoliv pět. Piráti a Starostové zase jako dvojkoalice museli překonat hranici osmi procent. Tento risk ovšem současné vládní koalici vyšel.
Volby 2021 lze pro Spolu, Piráty a Starosty označit za úspěšné i díky skutečnosti, že kolem jednoho milionu odevzdaných hlasů skončilo v koši. Proto není divu, že se opozice nyní snaží zabránit tomu, aby se podobný scénář opakoval i v letošních sněmovních volbách.
Svobodní a jejich veletoč
Jenomže promiskuitně laděné spojování nejrůznějších opozičních subjektů působí s postupem času čím dál více bizarněji. Své o tom ví Svobodní. Ti se v březnu společně s Trikolorou a stranou PRO vecpali na kandidátky SPD. Ano, ti Svobodní, kteří se ještě před časem omlouvali za volební spolupráci s Trikolorou z roku 2021 a kteří SPD označovali za levicově-populistické hnutí.
ČTĚTE TAKÉ: Piráti a Spolu mají v čele kandidátek nejméně žen. Babiš tvrdí, že s nimi „rád spolupracuje“
Zatímco dříve šéf Svobodných Libor Vondráček jako pravicový libertarián varoval, že SPD má ve svých řadách viditelné bývalé členy levicové ČSSD, nyní bude po boku ústeckého lídra Jaroslava Foldyny vesele kandidovat jako jihočeský lídr za SPD do Sněmovny. Vondráček si totiž už nemyslí, že by toto hnutí bylo levicově-populistické. Ani s Trikolorou už Svobodní očividně žádný problém nemají.
Maláčová neodolala síle Stačilo!
Koalice Stačilo!, která slavila výrazný úspěch v loňských eurovolbách, chytře obešla volební zákon tak, že se v říjnu přetransformovala na hnutí. Tomu totiž bude pro vstup do Sněmovny stačit pět procent, v případě koalice by to bylo jedenáct.
Volební lídryní a tváří Stačilo! je Kateřina Konečná, která ovšem není členkou tohoto hnutí, jelikož je stále šéfkou KSČM. Ano, komunisté jsou hlavní silou Stačilo!, kdyby někdo zapomněl... Otázkou je, zda na to nezapomněla předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová.
Ta se nejdříve tvářila, že by o místa na kandidátkách Stačilo! měla zájem, potom zase ne, ale nakonec ano. Jana Maláčová a Lubomír Zaorálek se rozhodli, že výměnou za pár poslaneckých mandátů definitivně pohřbí nejstarší českou politickou stranu, zatímco si šéf Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák bude diktovat veškeré podmínky.
SOCDEM vedená Maláčovou ve volbách dost možná zahraje roli užitečného idiota, který Stačilo! dodá rozhodující hlasy pro vstup do dolní komory Parlamentu. Otázkou je, jestli tou dobou bude ještě členem SOCDEM někdo jiný kromě Maláčové a Zaorálka.
Jak se Piráti staví k jádru?
Piráti zase svá místa na kandidátkách nabídli představitelům Zelených, kteří – jak je dlouhodobě známo – nemají zrovna v lásce jádro. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib přitom tvrdí, že jeho strana jadernou energetiku jednoznačně podporuje.
Členem příštího poslaneckého klubu Pirátů se ale může stát zelený aktivista, který si při hlasování v dolní komoře nechá takzvané disentní stanovisko, aby mohl v rozporu s pirátským programem vystupovat proti jaderné energetice. Když byl Hřib s touto skutečností veřejně konfrontován, voličům poskytl následující doporučení: „Tak je (Zelené) nekroužkujte, až nás budete volit.“
Macinka pokukuje po Přísaze
Za až tragikomický lze označit pohled na současnou kondici Motoristů. Ještě nedávno z nich stříkalo všudypřítomné sebevědomí, což do jisté míry způsobila jejich koalice s Přísahou, která se stala černým koněm loňských eurovoleb.
Začátkem roku už Motoristé cítili takovou sílu, že potupně odkopli Roberta Šlachtu i s jeho Přísahou a oznámili, že v případě sněmovních voleb nebudou utvářet koalice. Velké oči Motoristů byly dobře vidět na předsedovi Petru Macinkovi, který sebevědomě prohlašoval ambici strany mít po volbách více poslanců než ODS.
Zatímco ještě na přelomu března a dubna Motoristé ve výzkumech společnosti STEM překračovali šest procent, v poslední době se pravidelně nacházejí hluboko pod pětiprocentní hranicí. Jedním z důvodů tohoto pádu bude zcela jistě naprostá neschopnost strany komunikovat kauzy a reputační problémy Filipa Turka.
Celá situace eskalovala do totálního absurdna v sobotu, když Macinka během krizového sněmu Motoristů potvrdil, že se chce potkat se Šlachtou, přičemž nevyloučil volební spolupráci obou subjektů. Problém je ovšem v tom, že šéf Přísahy ještě nezkousl lednovou kudlu do zad a o obnovení partnerského vztahu s Motoristy zatím nejeví zájem.
Přísaha to v uplynulých měsících zkoušela na všechny strany, když jednala se SOCDEM, SPD i Stačilo!. S nikým z nich se ale nedohodla. A jestli Šlachta nakonec bude či nebude „Macinkovi lízat koule“ – jak sám pronesl v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy – se definitivně dozvíme během tohoto týdne.
Sněmovní volby už se totiž nezastavitelně blíží. Definitivní kandidátky musí být podané do 29. července.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Piráti a Stačilo! mají nejlepší letošní výsledek. STAN znatelně oslabil, vyplývá z výzkumu