Sobota 05. červenceSvátek má Venku je 13 °C, Jasno

Konec dodávek klíčových zbraní z USA? Obrovský problém, zemře mnoho lidí, zní z Ukrajiny

CNN Prima News Před 7 hodinami

Před několika měsíci obdržel Oleh Voroshylovskyj, velitel ukrajinské jednotky pověřené sestřelováním ruských dronů útočících na Kyjev, ceněnou americkou zbraň, která mu měla pomoci při plnění jeho úkolu – kulomet Browning schopný střílet na cíle vzdálené přes 1 600 metrů. Nejenže to jednotce pomohlo cílit na ruské drony ve vyšších nadmořských výškách, ale šlo zároveň o symbol americké podpory Ukrajině ve válce proti Rusku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Když Rusko vyhraje, Ukrajinci půjdou proti Západu. Diplomat varuje před hořkým scénářem

Poté, co Trumpova administrativa v úterý oznámila pozastavení dodávek některých protiletadlových střel a dalších zbraní na Ukrajinu z důvodu údajného úbytku amerických zásob, si Voroshylovskyj podporou Američanů není tak jistý. „Bude to mít vážný dopad na bojovou účinnost,“ řekl ve středu v telefonickém rozhovoru pro web The New York Times.

Washington se z války stahuje

Ukrajinci se tak budou muset obejít bez raket pro americké protivzdušné systémy Patriot, přesné dělostřelecké granáty a další rakety, které odpalují ze stíhacích letounů F-16. Ačkoli není jasné, o kolik zbraní se bude jednat, signál je jasný: Washington se z války stahuje. „Ukrajina již není prioritou, není v centru zahraniční politiky USATrump je alespoň v tomto ohledu vůči Ukrajincům velmi upřímný,“ uvedla v telefonickém rozhovoru Solomiia Bobrovska, členka ukrajinského parlamentního výboru pro obranu a zpravodajské služby.

Ukrajinští představitelé však byli tímto oznámením zjevně zaskočeni. Ministerstvo obrany uvedlo, že neobdrželo žádné oficiální oznámení o pozastavení dodávek a že požádalo o telefonický rozhovor se svými americkými protějšky, aby si vyjasnili podrobnosti. Zatím není jasné, jak hluboký dopad bude tento krok mít.

Ukrajinci se nacházejí ve velké nejistotě vzhledem k faktu, že Rusko provádí rozsáhlá bombardování s cílem prolomit jejich protivzdušnou obranu. Ve středu si proto předvolali zástupce velvyslance USA v Kyjevě Johna Ginkela, aby s ním projednali vojenskou pomoc USA a spolupráci v oblasti obrany. „Ukrajinská strana zdůraznila, že jakékoli zpoždění nebo zpomalení podpory obrany by agresora pouze povzbudilo k pokračování ve válce a teroru místo míru,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Kreml chválí Trumpovu administrativu

Ukrajinští zákonodárci také vyjádřili znepokojení nad rozhodnutím Bílého domu a varovali, že Kremlu umožní působit v jejich zemi ještě větší škody. „Stovky mrtvých z řad civilistů bude mít na svědomí nejen Putin, ale i Trump,“ napsala na sociální síti X opoziční zákonodárkyně Inna Sovsunová.

Kreml samozřejmě Washington za zastavení dodávek zbraní pochválil s tím, že by tento krok mohl přispět k ukončení bojů. „Pokud tomu rozumíme správně, toto rozhodnutí je důsledkem amerických prázdných skladů se zbraněmi. V každém případě však platí, že čím méně zbraní se na Ukrajinu dodá, tím dříve skončí speciální vojenská operace,“ řekl ruským zpravodajským agenturám mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ukrajina má osm systémů Patriot, z nichž šest je v provozu. Slouží především k ochraně Kyjeva, který je hlavním cílem ruských útoků. Munice však dochází a pozastavení dodávek výrazně obranu zkomplikuje. „To je obrovský problém,“ řekla Bobrovska.

Dodala, že pozastavení dodávek jiných zbraní, jako jsou dělostřelecké granáty, se dá snáze zvládnout, protože Ukrajina zvyšuje domácí produkci a dostává více dodávek od svých evropských partnerů. Zelenskyj minulý týden řekl, že ukrajinský obranný průmysl nyní dodává armádě přes 40 procent zbraní, které používá ve válce.

Pomůže Evropa?

Jde o druhé přerušení vojenské pomoci od návratu prezidenta Trumpa do úřadu. V březnu ji Bílý dům nakrátko zcela zastavil po napjatém setkání mezi Trumpem a prezidentem Volodymyrem Zelenským. Analytici tehdy odhadovali, že Ukrajina bude schopna pokračovat v boji jen po dobu čtyř až šesti měsíců. Trumpova administrativa toto pozastavení po týdnu zrušila a dodávky zbraní obnovila.

Aby Ukrajina kompenzovala pokles dodávek zbraní z USA, zahájila nedávno společné programy výroby zbraní s evropskými spojenci, jako jsou Velká Británie, Dánsko a Norsko. V rámci této iniciativy budou zbraně vyráběny v těchto zemích nebo na Ukrajině, přičemž spojenci poskytnou finanční prostředky.

Voroshylovskyj, velitel protidronové jednotky poblíž Kyjeva, trvá na tom, že Ukrajina se může bránit navzdory přerušení amerických dodávek, ale jen za vysokou cenu. „Zbraně najdeme. Bude to ale těžší a zemře mnohem více lidí,“ sdělil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Neschováte se, vzkázali Ukrajinci okupantům. Video ukazuje destrukci ruských obrněnců

Pokračovat na celý článek