Pátek 16. květnaSvátek má Venku je 8 °C, Jasno

Konec výuky pohřebnictví v Česku. O obor není zájem, poslední škola už neotevře nové ročníky

CNN Prima News Před 3 měsíci

Zkušený mistr Luboš Vondrák pracuje v jihlavském krematoriu 29 let. Jen tak něco ho nerozhází. Jak co nejlépe zorganizovat poslední cestu učí i své nástupce. „Je to práce hlavně o psychice a o jednání s pozůstalými. Já už to za ty roky neberu jako práci, ale jako poslání,“ uvedl mistr Krematoria v Jihlavě Luboš Vondrák.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Strach na Moravě, okres terorizuje agresivní gang nezletilých. Otce žáka zmlátili do bezvědomí

„Dlouhodobě máme problémy se zajišťováním obřadníků a lidí na hřbitově, kteří dělají výkopy hrobů,“ sdělil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Provozovat pohřební službu není jednoduché. Jde o specifický druh podnikání, a tak se mu věnují hlavně rodinné firmy s dlouhou tradicí.

Studium pohřebnictví zaniká

Jediný studijní obor pohřebnictví v České republice zaniká. A to i kvůli změně legislativy. „Nepotřebují konkrétně tuto maturitu, mnohdy ti žáci už dříve měli nějakou svoji maturitu a tuhle si dělali, protože to zákon vyžadoval. Teď jim stačí akreditační zkoušky a mohou provozovat koncesi,“ popsal ředitel Akademie Světlá nad Sázavou Martin Kubín.

Zájem o obor rok od roku upadal, až zbylo posledních pár studentů, kteří dokončují školu dálkově. „Pro obor je obrovská ztráta, že maturita ve Světlé končí. Je tady ale velká naděje, že se jiná škola chytne třeba u velkých měst,“ řekl vedoucí oddělení pohřebnictví ministerstva pro místní rozvoj Tomáš Kotrlý.

Kromě praxe a zkoušek je k rozjetí pohřební služby nezbytné pronajmout si pohřební vozidlo, márnici a nakoupit rakve. Největším úskalím ale zůstává tvrdý konkurenční boj.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hejného výuka matematiky dráždí řadu rodičů. Není vhodná na přijímačky, stěžují si

Pokračovat na celý článek