Navzdory probíhajícím konfliktům na několika frontách izraelská burza prosperuje a tento týden dosáhla svého historického maxima. Více než burzu však celý svět sleduje, zda budou jednání o příměří Izraele s teroristickou organizací Hamás dotažena do zdárného konce a jak dopadnou střety na jihu Sýrie, které si necelý týden od jejich vypuknutí vyžádaly stovky životů. Co dalšího přinesl uplynulý týden v konfliktu na Blízkém východě?
Burza nepolevuje. Izraelská burza, navzdory probíhajícím konfliktům na několika frontách, včetně války s Hamásem a napětí s Íránem, patří v současnosti k nejvýkonnějším trhům na Blízkém východě. Od října 2023, kdy vypukl konflikt v Pásmu Gazy, vzrostl izraelský akciový index TASE zhruba o dvě stě procent oproti minimu, na jakém se trh ocitl krátce po vypuknutí války. Tento týden dokonce burza pokořila své historické rekordy.
Hlavním tahounem růstu je technologický sektor – zejména kyberbezpečnost a generativní umělá inteligence – podpořený dlouhodobými státními výdaji na výzkum. Hi-tech produkty a služby tvoří až pětinu izraelského HDP a více jak polovinu jeho mezinárodního exportu.
Demolice v Gaze. Izraelská armáda zahájila v posledních týdnech rozsáhlé demolice v Pásmu Gazy, uvádí zpráva serveru BBC. Podle britské stanice se demolice soustředí v okolí vojenských cest a koridorů využívaných izraelskou armádou či ve městě Rafáh, kde Izrael zvažuje vytvoření tábora pro Palestince. V některých případech buldozery srovnaly se zemí i budovy, které přečkaly izraelské údery.

BBC poukazuje na případ dvou menších měst u Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, která od května čelí mohutným demoličním pracím. Rozsáhlé bloky domů nechala izraelská armáda srovnat se zemí i ve čtvrtích ve městě Rafáh u hranice s Egyptem. Právě tam se podle výzkumu badatelů Coreye Schera a Jamona Van Den Hoeka demoliční práce nejvíce soustředí.
Propouštění rukojmích jako předzvěst míru? Z Gazy by mělo být v nejbližší době propuštěno dalších deset izraelských rukojmích, oznámil v pátek americký prezident Donald Trump během večeře s kongresmany v Bílém domě, kde zároveň vyzdvihl práci svého zvláštního vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa. Podle agentury Reuters však Trump neuvedl žádné podrobnosti.
Mezitím v katarském Dauhá pokračují jednání mezi izraelskými představiteli a zástupci teroristického hnutí Hamás, která se rozběhla 6. července. Hlavním tématem je návrh na šedesátidenní příměří, který má silnou podporu ze strany Spojených států.
„Většinu rukojmích jsme získali zpět. Dalších deset přijde velmi brzy a doufáme, že to bude brzy hotové,“ řekl Trump, který už několik týdnů předpovídá, že dohoda o příměří a propuštění rukojmích je na spadnutí.
Hamás nakloněn příměří. O příměří mluví také ozbrojené křídlo hnutí Hamás. Varuje však, že pokud současná jednání selžou, vrátí se k požadavku na trvalé ukončení konfliktu, uvedl mluvčí Hamásu Abú Ubajda, jehož prohlášení citovala agentura Reuters.
Dohoda o příměří v délce šedesáti dnů předpokládá postupné propuštění deseti izraelských rukojmích a navrácení osmnácti těl mrtvých rukojmích držených v Pásmu Gazy výměnou za propuštění dohodnutého počtu palestinských vězňů zadržovaných v izraelských věznicích.
Boje pokračují. Situace na Blízkém východě však zůstává dramatická – podle údajů tamní civilní obrany zahynulo v pátek při izraelských úderech nejméně 24 lidí.
Střety mezi beduíny a drúzy na jihu Sýrie si během necelého týdne vyžádaly 718 obětí. Do bojů v provincii Suvajda se kromě znesvářených komunit zapojily i syrské vládní síly a izraelská armáda, která provedla letecké údery. Informovala o tom Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž násilnosti v oblasti nadále pokračují.
Nové střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny, podporovanými vládními jednotkami, a milicemi drúzské menšiny na jihu Sýrie vypukly minulou neděli. Situace v regionu se navíc výrazně zhoršuje i po humanitární stránce, zejména kvůli omezenému přístupu k základní pomoci.
The post Konflikt na Blízkém východě. Izraelské burze se navzdory válce daří appeared first on Forbes.