AFP připomněla, že Elon Musk si klade za cíl, aby Starship byla opakovaně použitelná, což by výrazně snížilo náklady a požadavky na zdroje. Tentokrát loď skončila v Indickém oceánu, stejně jako při předchozím testu. SpaceX vyvíjí své rakety velkou rychlostí a spoléhá se na několik startů prototypů, aby rychle napravila problémy, ačkoliv to znamená zvýšení počtu selhání. Tato filozofie sice přináší úspěch, ale také budí kritiku.
ČTĚTE TAKÉ: Následník Concordu překonal rychlost zvuku. Moment byl zachycen na fascinující fotografii
Při šestém testovacím letu v listopadu sice loď provedla požadovaný let, ale nosná raketa Super Heavy se neplánovaně zřítila do oceánu. Jediný zcela úspěšný test se tak uskutečnil v říjnu, kdy se nosná raketa vrátila na odpalovací rampu a kosmická loď uskutečnila naplánovaný let.
Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až sto lidí nebo velké množství nákladu a vybavení.
Úspěch systému je klíčový i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis. NASA plánuje, že by se na oběžnici Země mohli lidé vrátit již v příštím roce.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když se blíží jídlo, začnou „tančit“. Vědci popsali unikátní schopnost mořských želv