Některé banky podle Kovandy otálejí s větší reflexí poklesu úrokových sazeb. „Na levnější hypotéky si musíme počkat do příštího roku. Doporučuji, aby si lidé obešli všechny banky, ne pouze tu svou,“ poradil ekonom.
K TÉMATU: Banky klientům rozšiřují nabídku investic. Proč ale vynechávají kryptoměny?
„Nabídku musí klienti pečlivě zvážit, dokonce položit svým bankám nůž na krk – pokud se jim ceny nelíbí, mohou pohrozit tím, že odejdou ke konkurenci,“ prohlásil v pořadu Co na to vaše peněženka s tím, že instituce mohou jednotlivým klientům sazby zlevňovat.
Odborník na finanční plánování OVB Allfinanz Oldřich Beránek připomněl, že v případě sjednávání hypoték „nefunguje ideální svět“. „Záleží totiž na metodice jednotlivých bank. Každá zvlášť vyhodnocuje, zda může klient na hypotéku dosáhnout. V případě peněz na stavbu nemovitosti je jedna instituce jednoduchá, u druhé se lidé setkají s náročným papírováním,“ sdělil expert.
Kovanda zdůraznil, že banky své klienty segmentují. „Líná huba, holé neštěstí. Komu je jedno, jakou platí sazbu a na vše přikývne, bude holt platit hodně. Kdo je však dravý a chce si vybojovat něco lepšího, je pro banky cenný klient a více se na něj soustředí. Pokud splní podmínky, s větší pravděpodobností mu nabídnou lepší cenu,“ shrnul.
Lidé by podle něj neměli automaticky spoléhat na to, že rovnou omráčí banku svým ekonomickým portfoliem a hypotéku získají. „Domácností, které na ni v současné době nedosáhnou, je více než 50 procent,“ varoval.
Zdůraznil také, že část klientů jde v domácím rozpočtu ohledně hypotéky „na krev“. „To, že Češi potřebují ve statistikách 13 ročních platů na pořízení vlastního bydlení, se určitě nezlepší. Považuji to za dlouhodobou bolest tuzemského trhu s nemovitostmi. Neočekávám, že by se tato statistika v příštích letech zlepšila,“ dodal Kovanda.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podívejte se, jak chléb od revoluce zdražil. Za mzdu si jich ale koupíme víc