Ve stojaté vodě jsou v Česku největším problémem sinice. Bakterie na rybnících či jezerech vytvářejí hustý zelený povrch a lidem mohou způsobovat zdravotní potíže. „Jsou to záležitosti víceméně alergizující. Člověk si většinou odnese nějakou vyrážku,“ řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Češi hazardují s „jedem“, třetina pije alkohol hned několikrát týdně. Jak si tiše ničí zdraví?
Sinice však nejsou jedinou nástrahou, která na lidi ve vodě číhá. „Nemilou pozornost si můžete odnést, pokud jsou ve vodě motolice. To jsou drobní paraziti, kteří způsobují cerkáriovou dermatitidu. Ta není závažná tak, že by to člověka ohrožovala na životě, je to pouze nepříjemná kožní záležitost, která po čase odezní,“ popsal bývalý ministr zdravotnictví.
Že je voda nebezpečná, nelze poznat vždy na první pohled. „V případě přítomnosti sinic lze vidět zákal a zelený povrch vody. U motolic to ale naopak tak jednoduché není, protože voda může být křišťálově čistá a nebezpečí v ní neodhalíme,“ vysvětlil Prymula.
Pozor na teplotní šok
V případě koupání v moři či oceánu nás může ohrožovat vícero živočichů, jako jsou například medúzy. I v moři však lze narazit na sinice. „V nich se koncentruje celá řada toxinů, které nás mohou přiotrávit,“ popsal Prymula. Toxiny v sobě také koncentrují některé mušle.
Milovníci vodních radovánek by se proto měli držet několika jednoduchých zásad. „Určitě bychom se měli vyvarovat vodám, které nepůsobí úplně pozitivně a které jsou intenzivně zelené,“ doporučil. Dá se prý totiž předpokládat, že v takové vodě jsou přítomny sinice.
Exministr dále varoval před skoky do vody, kterou buď neznáme, nebo v níž kvůli zákalu nevidíme na dno. V tomto případě je rizikem fyzické poranění. „Další věcí je, že bychom neměli skákat do vody rozpaření, protože při stimulaci bloudivého nervu při takovémto prudkém šoku může dojít k zástavě srdeční akce,“ dodal Prymula.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dobrá zpráva pro bývalého florbalistu s rakovinou. Lékaři mají způsob, jak mu prodloužit život