Spojené státy v minulosti podle Mičánka byly vnímány jako spolehlivý partner a integrální součást NATO. „Měsíc vlády Donalda Trumpa ale změnil naše vnímání Spojených států. Jejich hodnotový žebříček, na kterém západní demokracie vždy stála, se proměnil a nejdůležitější pro ně dnes jsou peníze, profit a cla,“ řekl Mičánek.
ČTĚTE TAKÉ: Skákání do řeči, chcípající pes, vlhký sen a Evropa k smíchu aneb To nejlepší z eurospeciálu
Podle něj se nyní rozpadá struktura mezinárodních vztahů, na kterou jsme byli zvyklí, a musíme na to rychle reagovat. „Novou situaci nelze řešit starými postupy a prostředky. Pro evropské lídry bude nyní nejtěžší překonat ten zavedený mentální model, že se mohou spolehnout na Spojené státy,“ uvedl Mičánek.
Za řešení považuje co největší spolupráci v rámci Evropy. „Objeví se tu noví lídři, kteří budou mentálně i rétoricky schopni nasměrovat svou zemi nebo evropské společenství tak, aby se krizové situaci přizpůsobilo,“ sdělil.
Historický obrat v Německu
Jednou ze zemí, která může zaujmout vůdčí roli, je Německo. „Tato země se radikálně mění a je to skutečně historický obrat. Skutečně se stanou lídry, protože odbourali svou dluhovou brzdu a jsou odhodláni zbrojit. Pak je tu samozřejmě i Francie, která má letadlové lodě a jaderné zbraně,“ řekl analytik a poradce prezidenta republiky pro otázky zahraniční politiky Jan Macháček.
Mičánek do výčtu ještě doplnil Polsko. „Na něj nesmíme zapomínat. Dá se očekávat, že tyto tři země budou největšími tahouny v oblasti obranyschopnosti a budování armád,“ dodal.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Většina lídrů EU chce dál podporovat Ukrajinu v obraně před Ruskem. Proti byl jen Orbán