První reakce na zvolení Trumpa do čela Spojených států je podle Mikuleckého možné vidět už nyní. „Pouze několik hodin poté, co média oznámila jeho výhru, vydal Katar zásadní prohlášení, v němž informoval představitele radikálního hnutí Hamás, že nejsou na jeho území vítáni, a vyzval jeho členy k opuštění země,“ připomněl Mikulecký s tím, že se jedná o „zásadní přelom“.
K TÉMATU: Trump si volal s Putinem. Mluvili spolu o Ukrajině, píše WP. Kreml telefonát popřel
Analytik popsal, že kromě Íránu byl největším donorem a zastáncem Hamásu právě Katar: „Mnoho států ale Írán nevnímá jako stabilního partnera, zatímco síla Kataru byla i vzhledem k jeho finančním možnostem v mezinárodní politice nesrovnatelně větší.“
Trump se podle Mikuleckého pokusí zklidnit konflikt mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem. Republikán prý vnímá rétoriku Íránu. „Právě tento stát vydává prohlášení o USA jakožto velkém ďáblu a Izraeli jako malém satanovi. Je dobře, že Trump nebude nechávat Spojené státy okopávat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Pokud by teď Írán přistoupil k útoku na židovský stát ze svého území, měl by Izrael mnohem volnější ruce s výběrem cílů a intenzitou odvety. Souvisí to s americkou ekonomikou, zvláště poté, co Trump deklaroval, že nehodlá omezovat těžaře na vlastním území,“ vysvětlil expert.
Zdůraznil, že USA jsou v tomto ohledu naprosto soběstačné. „Mohou dokonce ropu exportovat. Pokud nový prezident povolí projekty, které byly za dobu administrativy Joea Bidena zaseklé, bude to pro Írán velký problém. A vzhledem k tomu, za jaké náklady těží ropu Rusko, to může být pro tuto velmoc až likvidační,“ poznamenal Mikulecký.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trumpova šedá eminence, do Bílého domu pomáhala i Reaganovi. Kdo je Susie Wilesová?