Globální IT konzultační společnost Adastra Group založená triem Čechů mění majitele. Novým vlastníkem se stává americká investiční skupina Carlyle obchodovaná na burze NASDAQ. Česko tím získalo nové miliardáře.
O prodeji Adastra Group specializující se na AI, data a přechod firem do cloudu a založenou před čtvrt stoletím triem českých podnikatelů Janem Mrázkem, Janem Červinkou a Petrem Jechem se spekulovalo téměř rok.
Poslední červencové zprávy o finalizujícím se prodeji česko-kanadské skupiny s centrálami v Praze a Torontu ale její zakladatelé nechávali bez komentáře. Ve finále se měli utkat investiční skupina Carlyle a poradenská a newyorská technologická firma Synechron.
Až v úterý Adastra v tiskové zprávě potvrdila, že majoritním vlastníkem se stal private equity fond Carlyle, který sice na první pohled nemusí být Čechům znám, svou stopu už ale v naší zemi má. Drží totiž podíly například v přerovské Meoptě nebo Tescanu. Po celém světě pak skupina rozkročená na čtyři kontinenty spravoval ke konci letošního prvního čtvrtletí 453 miliard dolarů.
„Tato investice představuje důležitý milník v rozvoji Adastry. Věříme, že díky globální síti, zkušenostem a investiční kapacitě Carlyle dokážeme akcelerovat náš růst a naplno využít potenciál trhu datových, cloudových a AI řešení,” uvedly k tomu provozní ředitel Adastry Rob Turner spolu s generálním ředitelem Adastry Pavlem Kyselou.
Adastra vznikla na přelomu tisíciletí a klíčovou postavou se stal zejména Jan Mrázek, který rok před pádem železné opony emigroval přes Německo až do Kanady, kde zasedl do vedení Bank of Montreal. Původně se specializoval na informační systémy bank a zasadil tím semínko Adastry, která za čtvrt století vyrostla až k předloňským pětimiliardovým tržbám.
Hodnota transakce ale zůstala veřejnosti zapovězena. Dle odhadů, které se objevily už dříve v médiích, by mělo jít v konečném součtu o deset miliard korun. Znamenalo by to, že v době okurkové sezóny přišla do Česka největší letošní akvizice a země by tím zároveň získala nové miliardáře.
Největší podíl v Adastře drží Jan Červinka, a to 43,75 procenta, Čechokanaďan Jan Mrázek vlastní rovných třicet procent a zbytek připadá na Petra Jecha.
„Těší nás spolupráce se zakladateli Adastry i s týmem vedeným Robem a Pavlem. Podařilo se jim v oblasti dat, cloudu a AI vybudovat silnou globální značku,” uvedli zástupci fondů Carlyle Europe Technology Partners, zaměřené na technologické fondy v Evropě, přes které se transakce realizuje.
“Díky zkušenostem Carlyle, jejímu mezinárodnímu zázemí a strategickým kapacitám je Adastra dobře připravená na další rozvoj – jak organický, tak akviziční,” neskrývají zástupci Carlyle chuť k dalšímu růstu.
The post Miliardový exit. Adastra Group mění majitele, otěže přebírají Američané appeared first on Forbes.