Působí na vysokých pozicích a mají na starosti miliardy korun. Přitom jsou ještě ve věku, kdy to není zrovna běžné. O tom, s jakými se setkávají reakcemi či jak se poučit z neúspěchu, mluvili na investičním eventu Forbesu Money Masterminds Jiří Sýkora a Filip Široký.
Třiatřicetiletý Sýkora je investičním ředitelem ve společnosti B19 Capital, kam se přesunul zhruba po sedmi letech v PPF Real Estate. Za firmou stojí Jan Bednář, zakladatel společnosti ShipMonk a podle loňského žebříčku Forbesu 27. nejbohatší Čech. B19 Capital spravuje podle Sýkory značnou část Bednářova majetku, tedy miliardy korun.
Devětadvacetiletý Filip Široký je od ledna generálním partnerem ve firmě MitonC. „To je kryptonoha Mitonu a spravujeme zhruba dvě miliardy korun,“ řekl. Oba muži byli v minulosti zařazeni do výběru Forbesu 30 pod 30 – Široký v roce 2020 ještě jako mladý vědec z CERN, Sýkora o rok později.
Oba narážejí na to, že jsou lidé překvapení, na jakou pozici se ve svém věku dostali. „Očekávají, že jsem na nějaké nižší pozici. Často lidé odhadují, že pracuji jako analytik,“ popisoval Široký. Že se stal partnerem, však bere jako zasloužený postup.
Ve společnosti začínal jako investiční manažer, řešil všechny firmy v portfoliu a hledal nové podniky. A svou misi považuje za úspěšnou s ohledem na to, že se mu podařilo udělat šest nových investic.
„S podceňováním od okolí se na začátku člověk setkává, ale je to logické. Pak je to ale o vašich výsledcích,“ souhlasil Sýkora.
Je podle něj jedno, zda je člověku dvacet, nebo padesát, ve finále jde hlavně o to, aby spravoval svěřené peníze co nejkvalitněji. V B19 Capital je jeho rolí hledat vhodné investice, analyzovat je a dávat Bednářovi ke schválení. „Za poslední dva roky jsme udělali několik investic do nemovitostí a asi dvacet do různých fondů,“ popsal Sýkora.
Při nakládání s miliardami korun se samozřejmě nelze vyhnout tlaku. Zvlášť když se do takové pozice dostanete dřív, než je obvyklé.

„Člověk to tak pociťuje zvlášť na začátku,“ přiznal Široký. Hlavně pak v oblasti blockchainu, kde hodnoty nakupovaných aktiv létají během dne nahoru a dolů. Proto vidí jako vhodnou cestu, aby se každý zaměřil jen na to, co může změnit a v čem je dobrý. Díky tomu se podle Širokého lze s tlakem vyrovnat.
Že by jim být v pozici „mladých a úspěšných“ stouplo do hlavy, oba muži odmítají. „Když se pohybujete v investičním světě nějakou dobu, vidíte kolem sebe spousty fuckupů, které udělali i lidé, kteří o tom vědí daleko víc než já. To mi pomáhá se uzemnit,“ řekl Sýkora.
Zároveň prý pomáhá nemít kolem sebe jen další „mladé pušky“, ale i starší investory, kteří v minulosti zažili krize na trhu. „Pracuji s Ondřejem Raškou, ale inspiraci čerpám i od Ondřeje Kanii, který ukázal, že je ve třiceti možné vlastnit fotbalový Liberec,“ popsal Široký.
A jaké mají plány do budoucna? Ani jeden minimálně v dohledné době nepočítá s tím, že by si založil vlastní investiční fond. Široký proto, že v MitonC má každý svou stáj, kterou má na starosti. A tak už v zásadě vlastní fond má. Sýkora zase nechce odcházet jinam, protože obzvlášť u family officu, kterým je B19 Capital, je loajalita důležitá.

The post Mladé pušky s miliardami. S čím se potýkají šéfové kolem třicítky? appeared first on Forbes.