Úterý 01. červenceSvátek má Venku je 30 °C, Jasno

Most, který hraje stěžejní roli ve slavné detektivce, slaví pětadvacet let

Forbes Před 5 hodinami

Právě dnes slaví čtvrtstoletí. S velkou slávou ho 1. července 2000 otevírali panovníci dvou zemí – dánská Markéta II. a švédský Karel XVI. Gustav. Právě tyto země totiž spojuje. Most mezi dvěma břehy Öresundské úžiny vyšel na třicet miliard dánských korun, tedy téměř sto miliard českých korun a stal se dominantou, která přináší peníze.

Celkový přejezd měří šestnáct kilometrů a trvá pětatřicet minut. Jeho součástí je i tunel dlouhý více než tři a půl kilometru, který vede deset metrů pod vodou. A také uměle vytvořený poloostrov.

Most stojí na dvou 240 metrů vysokých pylonech. Auta, jejichž řidiči zaplatí za mýtné přes 120 eur, jezdí v horním patře, v tom spodním vlaky rychlostí až 130 kilometrů v hodině.

Za loňský rok jel po tamních kolejích rekordní počet lidí. Denně to bylo téměř 41 tisíc cest. Cena jednosměrné jízdy z centra Kodaně do Malmö se pohybuje kolem patnácti eur a trvá asi čtyřicet minut.

Hlavně se ale most stal součástí regionální ekonomiky a života lidí, protože spojuje dvě významná města – dánskou Kodaň a švédské Malmö i univerzitní Lund. Počet Švédů i Dánů, kteří se stěhují na druhou stranu mostu vzrostl o více než šedesát procent.

Za prací po něm pravidelně dojíždí přes dvaadvacet tisíc lidí, i když je pravda, že přes devadesát procent jich míří do Dánska, kde také platí daně, než na opačnou stranu. Bude to zřejmě i tím, že se jim vyplatí dostávat dánský plat a utrácet ho ve Švédsku. Roli však někdy hrají i obyčejnější důvody.

„Preferuji bydlení v Malmö, protože je to menší město, všude se po něm dostanete pěšky. Někteří ale mají raději Kodaň, protože chtějí žít v rušné metropoli, kde se dá dělat spousta aktivit,“ svěřuje se pro BBC Laurine Deschamps, globální brand manažerka v dánském výrobci videoher IO Interactive.

Na obou březích vznikly za posledních 25 let nové firmy, víc jich je o 73 procent. Dánsko-švédský obchod v regionu je o pětadvacet procent vyšší, než by byl, pokud by most nebyl nikdy postaven. Svá švédská sídla přesunulo do Malmö více než sto firem.

Mezi nimi je i část skupiny Ikea a švédské banky Ikano. Společnosti tak vytvořily tisíce nových pracovních příležitostí. A rovněž velké dánské firmy, hlavně farmaceutické, umístily své švédské kanceláře do Malmö namísto Stockholmu.

https://forbes.cz/london-calling-pribeh-zakladatelky-snuggs-jak-jste-ho-jeste-neslyseli/

Most, který se oficiálně jmenuje Øresundsbroen či Öresundsbronale nemá jen dopravní význam. Zahrál si významnou roli i ve filmu. Právě kolem něj se točí děj kriminálky s příznačným jménem Most a opakovaně se objevuje i v nejrůznějších severských detektivkách. Vedlejší roli si zahrál například i ve třetí sérii Království od dánského režiséra Larse von Triera.

Most pomohl inspirovat také nový tunel Fehmarnbelt stavěný pod Baltským mořem mezi Dánskem a Německem, který má ještě více zlepšit spojení Skandinávie se zbytkem Evropy. Ve hře je i nový most přes Baltské moře, o němž přemýšlí Finsko, a který by měl být spojnicí mezi městem Vaasa s Umeå v severním Švédsku.

Švédské a dánské úřady také mluví o několika potenciálních nových přeshraničních spojeních. Těmi jsou silniční a železniční tunely do Dánska buď ze švédského města Helsingborg, nebo Landskrona a nové metro spojující Malmö a Kodaň.

The post Most, který hraje stěžejní roli ve slavné detektivce, slaví pětadvacet let appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek