Musk reagoval na post uživatele, který připomněl ostrá slova končící místopředsedkyně Evropské komise. „Věra Jourová je ztělesněním banálního byrokratického zla,“ odpověděl lakonicky americký podnikatel.
Pozadí sporu shrnul ekonom Lukáš Kovanda: „EU hrozí Muskovi, že do výpočtu pokuty pro jeho sociální síť X zahrne nejen její vlastní tržby, ale i tržby jiných jeho firem, jako je SpaceX. Celková suma flastru by se tak mohla rapidně zvýšit. Cílem Bruselu zjevně je nepohodlného podnikatele šikanózně vypudit z EU,“ konstatoval Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice Spolu byl trik, který podruhé nevyjde, míní Zahradil. Fiala z ODS dělá Občanské fórum
Politička v rozhovoru pro web Politico zmínila, že ji děsí „digitální platformy ve špatných rukou“, a připomněla, že technologické společnosti mají obrovskou moc. Právě Musk podle ní „posiluje nenávist a je propagátorem zla“.
I když se s podnikatelem nikdy osobně nesetkala, i bez toho by prý řekla, že „ze všech šéfů, které jsem potkala, je jediný, který není schopen rozlišovat dobro a zlo“.
Jourová podle svých slov v úterý informovala ministry členských zemí unie, aby se měli na pozoru. Z prostoru sociálních sítí se totiž podle ní antisemitismus může přenést i do reálného světa. Síť X v souvislosti s tím označila za „hlavní centrum, které v současnosti šíří tento druh nenávisti“.
Šedesátiletá Jourová, která unijní exekutivu opouští po deseti letech, také zažertovala, že se do Prahy vrací jako „disidentka“, protože letos ukončila členství v hnutí ANO, které se pod vedením expremiéra Andreje Babiše podle ní stalo více neliberální.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Povolební násilí v USA nelze vyloučit, shodli se experti. Popsali rozhodující faktory