11. květnaSvátek má Venku je 11 °C, Skoro Zataženo

Napětí mezi jadernými mocnostmi kvůli Kašmíru roste. Indie hlásí mrtvé po útoku Pákistánu

CNN Prima News Před 18 hodinami

O údajném útoku na tři letecké základny v Pákistánu podle agentury AP dříve informoval mluvčí pákistánské armády s tím, že většina střel byla zachycena. Indie podle mluvčího pokračuje v otevřené agresi vůči Pákistánu. Islámabád následně podle státní televize zahájil protiútok a údajně zasáhl a zničil několik vojenských cílů, uvedla agentura DPA.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina může čelit velkému vzdušnému útoku, varovaly Spojené státy. Putinovo příměří končí

Vzdušný prostor nad Pákistánem byl pro leteckou dopravu v sobotu od 0:15 SELČ (3:15 místního času) do 9:00 SELČ (12:00 místního času) uzavřen, uvedla tamní média s odvoláním na národní letecký úřad. Země skupiny G7 podle agentury Reuters vyzvaly obě sousední země ke zdrženlivosti a k přímému dialogu. Premiér Pákistánu Šaríf také svolal jednání bezpečnostní rady, jež spravuje i pákistánské jaderné prostředky, uvedl web BBC.

Místní obyvatelé hlásí hlasité výbuchy na několika místech indické části Kašmíru, uvedla agentura AP. Reportéři BBC slyšeli výbuchy ve městech Šrínagar a Džammú v indické části Kašmíru. Zdroj těchto explozí nebyl identifikován, potvrdili reportéři.

Místní média rovněž informovala o tom, že slyšela zvuk výbuchů z Udhampuru v indické části Kašmíru a Pathankotu v indickém Paňdžábu – na obou místech se nacházejí indická obranná zařízení, o nichž Pákistán tvrdí, že se stala terčem útoku, dodal web BBC. Indický vojenský zdroj agentuře Reuters potvrdil, že indické letectvo je v sobotu v noci aktivní na území Pákistánu.

Cílem raket měly být letecké základny

Generálporučík Ahmad Šaríf v televizním projevu řekl, že všechny prostředky pákistánského letectva jsou v bezpečí. Dodal, že některé z indických raket zasáhly také indický východní Paňdžáb.

Armádní mluvčí uvedl, že rakety vypálené Indií mířily na leteckou základnu Núr Chán v posádkovém městě Rávalpindí, leteckou základnu Murid ve městě Čakval a leteckou základnu Rafiqui v okrese Džhang ve východní provincii Paňdžáb.

Šaríf dodal, že některé z raket vypálených Indií zamířily také do Afghánistánu a Pákistán má důkazy, které to potvrzují.

Nejhorší situace mezi zeměmi za mnoho let

Vztahy obou jaderných mocností jsou vyhrocené po dubnovém útoku na převážně indické turisty v indické části Kašmíru, z čehož Dillí obviňuje Islámábád. Následně tento týden Indie zaútočila na několik míst v pákistánské části Kašmíru, což odůvodnila zásahem proti teroristům. Při úderech a následném vzájemném ostřelování dosud zemřely desítky lidí.

Kašmír je rozdělen mezi Indii a Pákistán od roku 1947, kdy s jejich vznikem skončila britská nadvláda na subkontinentu. Obě země už svedly války o ovládnutí celého tohoto himálajského území, které si nárokují. Současné situace je považována za nejhorší vystupňování násilí mezi oběma jadernými mocnostmi za posledních zhruba 20 let.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rusko se ohradilo proti Pavlově srovnání s nacisty. Potrefená husa, reaguje česká diplomacie

Pokračovat na celý článek