Ve čtvrtek večer portál Pamir Times informoval o úmrtí české horolezkyně Kláry Kolouchové. Podle zmíněného webu se měla zřítit z velké výšky poté, co explodovala kyslíková láhev. Informace o explozi ale následně s odkazem na pákistánské zdroje vyvrátil horolezec Jan Trávníček, jenž dlouhodobě působí v Nepálu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Tatrách zemřela slavná polská horolezkyně. Palmowskou proslavily prvovýstupy v Himálajích
„Horolezkyně spadla z výšky mezi táborem 1 a táborem 2,“ citoval Pamir Times místní úřady. „Mezi táborem C1 a C2 se kyslík běžně nepoužívá. V téhle výšce nosí láhve obvykle šerpové, horolezci je takhle nízko zkrátka nevyužívají. I proto nám ta prvotní informace o výbuchu neseděla. Při takových událostech je navíc důležité si uvědomit, že často pocházejí z jednoho jediného zdroje, takže je na místě brát je s rezervou. Nikdy jsme o podobném incidentu neslyšeli. Je možné, že explodovala třeba vařičová bombička. V každém případě je ten důvod velmi nejistý a nejasný,“ řekl Trávníček webu Aktuálně.cz.
Podle webu Pamir Times měli úmrtí české horolezkyně potvrdit její kolegové po dosažení základního tábora. Tělo Kolouchové mělo zůstat na místě dopadu, kam už úřady vyslaly policejní tým a nosiče.
Před předčasnými závěry na sociálních sítích varoval režisér a dokumentarista Petr Horký. „Kláru zatím nenašli, takže všechno jsou domněnky. Nespěchejte. Já vím, že nutkání být v době internetu nositelem bombastické zprávy je veliké, ale prosím, brzděte to, zvlášť když jde o život. Podle všeho Klára spadla mezi jedničkou a dvojkou na Nanga Parbat. O vybuchující lahvi není žádná jistota – alespoň zatím. Má u sebe tracker, takže pokud to dovolí počasí, měli by ji rychle najít. Není to legrace, je to hodně blbá situace, ale výsledek není jistý. Klára Kolouchová může být někde v záhrabu a držet do rána. Když může vydržet ona, zkuste to taky. Je silná, vytrvalá, má milion supersilných důvodů to zvládnout a vrátit se. Držím jí a záchranářům moc palce,“ napsal Horký.
Naději neztrácejí ani uživatelé na Facebooku. „Ještě je naděje. Jakkoli malá se může zdát, mysleme na Kláru a doufejme v zázrak,“ napsal jeden z nich.
Kolouchová je mezinárodně uznávaná horolezkyně, která v roce 2007 zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest, a to jako první Češka. Everest pokořila už v roce 1999 Renata Chlumská, která je švédskou horolezkyní českého původu. Protože Chlumská nežije v Česku, bývá za první Češku na Everestu považována právě Kolouchová. V roce 2019 stanula jako první česká žena také na vrcholu K2, druhé nejvyšší hory světa. Kančendžengu zdolala v roce 2019 a loni rovněž s použitím kyslíku další himálajskou osmitisícovku Annapurnu.
Úřady v pátek dopoledne ale podle Pamir Times potvrdily, že tělo české horolezkyně bylo nalezeno pomocí GPS souřadnic. Jakmile bude dokončeno doplnění paliva, bude znovu zahájena záchranná operace vrtulníkem, aby bylo možné tělo z identifikovaného místa vyzvednout, uvedly úřady.
Zázraky se dějí
O tom, že zázraky se dějí, svědčí například příběh britského horolezce Joe Simpsona. Ten v roce 1985 spadl na hoře Siula Grande v Peru do trhliny. Mnozí ho poté považovali za mrtvého. Simpson ale přežil a vysekal se ven z trhliny a sám dolezl zpět k základně. Svůj příběh pak popsal v knize Touching the Void.
Za mrtvého byl považován i australský horolezec Lincoln Hall, který při sestupu z Everestu v nadmořské výšce kolem 8 600 m zkolaboval a utrpěl edém mozku. O úmrtí byla tehdy informována i jeho rodina. Druhý den ho ale při výstupu nalezl jiný tým horolezců – seděl, bez vybavení a chtěl si měnit tričko. „Předpokládám, že jste překvapeni, že mě tu vidíte,“ prohlásil tehdy Hall.
Dalším příkladem je indický horolezec Anurag Maloo, který se v dubnu 2023 při sestupu z Annapurny omylem chytil za nesprávné lano a spadl do asi 70 m hluboké trhliny. Záchranáři ho několik dnů považovali za mrtvého.
Po třech dnech ho našli. Po záchraně putoval přes nemocnice v Pokhaře, Káthmándú až do Dillí – kde mu lékaři několik hodin prováděli kardiopulmonální resuscitaci, několikrát ho operovali, rekonstruovali mu kůži, amputovali prsty a zajišťovali obnovu funkce vnitřních orgánů. Po zhruba 200 dnech hospitalizace se vrátil domů v Kishangarhu. Učil se znovu stát a chodit.
Loni v listopadu spadl do ledové propasti při sestupu z himálajské sedmitisícovky Langtang Lirung slovenský horolezec Ondrej Húserka. I tehdy se do poslední chvíle věřilo, že pád přežil. „Věříme, že je ještě malá naděje, že se k němu záchranný tým poskládaný i z dobrovolníků na místě dostane a že se stane malý velký zázrak,“ uvedl tehdy Slovenský horolezecký spolek James na Facebooku. Tehdy se ale zázrak nestal a Húserka po pádu do propasti zemřel. „Je mi Ondry, skvělého kluka, šikuly a věčného smíška, tak líto. Na mysl mi přichází sebeobviňování, proč on a ne já,“ uvedl tehdy český horolezec Marek Holeček, který se výstupu na horu také účastnil.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Útok zuřícího medvěda na Slovensku. Peter si zachránil život sekyrou, ukazují záběry