„U nás byla v časných ranních hodinách ‚jenom‘ konjunkce úplňku a Marsu. Za Atlantikem mohli šťastlivci na počasí pozorovat i plnohodnotný zákryt planety naším satelitem,“ upozorňuje facebooková stránka Minutky z vesmíru.
Mars už byl 12. ledna v nejbližším bodě od Země, o čtyři dny později nastává tzv. opozice se Sluncem. Tehdy je planeta na opačné straně oblohy a je nejjasnější.
ČTĚTE TAKÉ: Čeká se obří výbuch hvězdy. Mimořádný fenomén rozzáří oblohu, uvidíte ho pouhým okem i z Česka
„Největší jasnosti dosáhne právě v tomto období. Při jejím maximálním úhlovém průměru bude možné už malými dalekohledy na jejím povrchu pozorovat některé povrchové útvary jako polární čepičku a tmavá povrchová údolí. V době maximálního přiblížení k Zemi a následné opozici se Sluncem planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců, bude tak nejlépe pozorovatelná z našich končin, jak jen to je možné,“ uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
A v noci na úterý se jasný Mars potkal s prvním úplňkem v novém roce, který se podle indiánských tradic nazývá „vlčí měsíc“. Podívejte se v galerii, jak tohle setkání vypadalo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kometu na obloze doprovodil superúplněk. Podívejte se na unikátní záběry