20. červenceSvátek má Venku je 18 °C, Jasno

Ochutnat máslový ležák a letět na koštěti. Jak to vypadá ve studiích Harryho Pottera 

Forbes Před 6 hodinami

Fenomén jménem Harry Potter neztrácí dech ani po letech, spíš naopak. Tisíce lidí každý měsíc proudí na místa, kde se původní osmidílná sága a jeden z komerčně nejúspěšnějších filmových projektů na světě natáčel. A vznikat tam má i nový seriál HBO. Co na tomhle místě zažijete jako návštěvník?

Londýnské nádraží Euston bývá nejen ve všední den plné lidí. Jenže právě cesta směrem na severovýchod –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ předměstími plnými domků z červených cihel a malých zahrádek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ může byla příjemným naladěním se na kouzelnický svět spojený s filmy o Harrym Potterovi. Vlak zdálky obkrouží dominantní stadion ve Wembley a cesta do městečka Watford trvá zhruba čtyřicet minut. 

Přímo k leavesdenským filmovým ateliérům se můžete dostat mnoha způsoby, pokud ale máte s sebou děti, nabízí se cesta fialovým patrovým autobusem, který mnohokrát denně jezdí mezi zastávkou Watford Junction a studii Warner Bros. Ne náhodou svým designem připomíná Záchranný autobus pro kouzelníky v nesnázích, ale o tom později. 

Rozlehlý komplex stojí v průmyslové zóně na místě původní továrny na vozy Rolls-Royce, která se během druhé světové války proměnila ve výrobu letadel, nejprve stíhaček a později leteckých motorů.

Velké plochy, haly a budovy pak v devadesátých letech minulého století objevil produkční tým ze studií Warner Bros., když hledal lokalitu pro natáčení filmu o chlapci s jizvou na čele, díky němuž se spisovatelka J. K. Rowlingová o pár let dřív stala královnou žebříčků nejprodávanějších knih. 

Právě tady se z významné části natáčely všechny filmy o Harrym Potterovi, a jak tvůrci přiznávají v úvodním krátkém filmu v minikině, velmi brzy si začali uvědomovat, jaký fenomén –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ umělecký i komerční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jim pod rukama vzniká. Ostatně impresivní entrée svědčí o tom, že jde o tým, který skutečně umí vytvořit blockbuster.

Filmové plátno totiž následně stoupá vzhůru a před očima návštěvníků se objevuje slavnostní sál Školy čar a kouzel v Bradavicích. Dokonalý wow efekt, začít prohlídku sálem, do nějž se vejde více než čtyři sta dětí, v němž malý Harry Potter prožíval první drama v podobě rozřazování do jednotlivých kolejí, i místo, kde se odehrává závěrečná bitva dobra se zlem. 

Vidět kulisy i rekvizity na vlastní oči má jednu velkou výhodu: dokážete ocenit řemeslnou zručnost týmů maskérů, vlásenkářů, dekoratérů i dalších uměleckých profesí spjatých s filmovým průmyslem. Stejně jako trikové „making of“ detaily, díky nimž pochopíte alespoň některá tajemství kouzel.

„Výjimečnost této prohlídky spočívá v tom, že vše, co je zde k vidění, bylo použito při natáčení filmové série o Harrym Potterovi. Všechny kulisy, rekvizity a kostýmy jsou autentické a ukazují neuvěřitelné detaily a řemeslnou zručnost, která je součástí výroby filmu. Všechny filmy se natáčely v Leavesdenu, takže je úžasné, že zde kulisy získaly trvalý domov,“ je přesvědčena Sarah Roots, viceprezidentka Warner Bros. Studio Tour London.

I dospělí tu mají úsměv na tváři, kouzla evidentně fungují i po letech. Ať už při pohledu na ječící mandragory, autentickou sytě červenou lokomotivu Bradavického expresu, zcela nafouknutou tetu Marge v domku v Zobí ulici nebo fialový autobus pro kouzelníky v nesnázích, který vznikl hned ze tří vyřazených double-deckerů.

Posádka v podobě dua Stan Silnička a Ernie Bourák vyvolává u dětských návštěvníků halasný smích.

Ateliéry jsou taky rozhodně místem, kde se dospělí lidé přestávají stydět vyzkoušet si dlouhý kouzelnický plášť nebo osobně poodhalit tajemství létajícího koštěte pomocí simulovaného „prolétnutí“ ulicemi Londýna nebo vzduchem při famfrpálovém tréninku.

To vše díky filmovému green screenu a virtuální realitě. U každého koštěte stojí asistentka či asistent, kteří napovídají, jak se pohybovat, kam sáhnout, to vše samozřejmě v doprovodu větru ve vlasech. Můžete také ochutnat máslový ležák nebo si natrénovat kouzelnické pohyby s hůlkou.

Nákladné přípravy, natáčení i zužitkování ateliérů pro další komerční využití se jednoznačně vyplácí. Celá potterovská série už totiž vydělala devět a půl miliardy dolarů.

A kola se točí dál. Jen samotná prohlídková tour láká na celoroční tematický program. Teď aktuálně na halloweenský speciál, kdy se hlavní sál školy ozdobí zavěšenými dýněmi, nebo možnost objednat si speciální rodinnou večeři ve vánočně nazdobených Bradavicích. 

Leavesdenská filmová studia se pro veřejnost otevřela 31. března 2012 a patří stále k celosvětově nejžádanějším zábavním atrakcím, čtu si cestou zpátky ve vlaku do centra Londýna v oficiálním průvodci expozicí. Hned před nádražím projíždí typický červený patrový autobus a na něm si všímám reklamy na divadelní představení Harry Potter a prokleté dítě. Tenhle fenomén žije dál.

Warner Bros. Studio Tour London

Otevírací doba: ve všední dny 9:30–22, o víkendu 8–22
Vstupenky: pro dospělého 56 liber, rodinná vstupenka 2+2 stojí 180 liber; kupovat nejlépe tři měsíce dopředu

The post Ochutnat máslový ležák a letět na koštěti. Jak to vypadá ve studiích Harryho Pottera  appeared first on Forbes.

Pokračovat na celý článek