Na zprávy o úmrtí papeže Františka zareagoval na sociální síti X ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí papeže Františka. Byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě. Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce,“ napsal.
ČTĚTE TAKÉ: Staletí ukrýval nejcennější křesťanskou relikvii. Klášter Milevsko a hřeb z Kristova kříže
Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, se narodil 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině do rodiny italských imigrantů. Měl pět sourozenců, připomněl web Christian History Institute. Jeho otec Mario byl účetním na železnici a matka Regina Sivoriová se starala o domácnost a děti.
Jak uvedl server Religion Media Centre, během dětství a dospívání nic nenasvědčovalo tomu, že se malý Jorge vydá na církevní dráhu. Miloval fotbal (fandil klubu San Lorenzo) a rád tančil tango. Než se rozhodl pro kněžskou dráhu, studoval podle webu ICP chemii a krátce pracoval v laboratoři, kde se podílel na testování potravin.
Celý život ho trápilo zdraví
Již od mládí se rovněž potýkal s vážnými zdravotními potížemi. Kvůli vážnému zápalu plic mu byla odstraněna část jedné plíce. To ho ale nezastavilo v dalším studiu a duchovním růstu.
V roce 1958 se připojil k jezuitům (Tovaryšstvu Ježíšovu), přiblížil portál Vatican v oficiálním kněžském životopisu zesnulého papeže. Řád ho přitahoval svou disciplínou, misijním duchem a službou chudým.
Po rezignaci svého předchůdce, papeže Benedikta XVI., se 13. března 2013 stal 266. papežem katolické církve. Byl prvním papežem z Jižní Ameriky a také prvním jezuitou v čele Vatikánu. Jméno František si vybral na počest sv. Františka z Assisi, symbolu skromnosti a ochrany chudých, připomněl web americké CNN.
Byl známý svým střídmým vystupováním. Během svého papežského působení kladl důraz na sociální spravedlnost, ekologii a snahu o reformu církevní správy. Často mluvil o potřebě milosrdenství, solidarity s chudými a otevřenosti vůči všem lidem bez ohledu na jejich původ či víru.
Během pontifikátu učinil vstřícný krok k ženám v církvi
Papež František měl k tématu žen a jejich role v katolické církvi poměrně otevřený přístup, třebaže se větším změnám vyhýbal. Často podle webu Vatican News zdůrazňoval důležitost žen nejen v rodině, ale i v církvi a ve společnosti.
Odsuzoval jakékoli formy sexismu a diskriminace a naopak prosazoval větší zastoupení žen ve vedoucích pozicích ve vatikánských strukturách.
„Nepřipravujme ženy o jejich hlas. Neokrádejme všechny tyto týrané ženy o jejich hlas. Jsou vykořisťovány, marginalizovány," citoval v roce 2024 web National Catholic Reporter papežova slova.
„Vlády se musí zavázat k odstranění diskriminačních zákonů a pracovat na zaručení lidských práv žen," dodal František.
Sledujte zprávy o úmrtí papeže Františka online:
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na čem lyžovali naši pradědové? Pomáhaly jim mořský rákos a tulení pásy, balili se do novin