Vydání 14 kladných rozhodnutí umožňujících legální vstup českých občanů do ozbrojených sil Ukrajiny potvrdila webu iROZHLAS.cz prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Proč hlava státu osmi žádostem nevyhověla, neuvedla.
ČTĚTE TAKÉ: Duchové Bachmutu sejí hrůzu. Elitní střelci zlikvidovali stovky Rusů, neztratili jediného muže
Pokud se čeští občané chtějí do bojů na straně Kyjeva legálně zapojit, musí předem požádat prezidenta o povolení služby v cizích ozbrojených silách. V případě, že se na Ukrajinu vydali bez získání této výjimky, za což jim hrozí trestní stíhání, mohou zpětně požádat o abolici, kterou ještě spolupodepisuje předseda vlády. Jak webu iROZHLAS.cz potvrdili mluvčí prezidenta a úřadu vlády nikdo dosud o abolici nepožádal.
Kolik lidí, kteří povolení získali, na Ukrajinu neodjelo, není jasné. Stejně tak nejsou známy počty těch, kteří na východ vyrazili, aniž by o výjimku zažádali.
Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Vedle přímých dodávek z armádních skladů či zásob firem českého obranného průmyslu ČR podporuje Ukrajinu i uzavíráním dohod o opravách obrněné techniky. Česko také udělilo dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z Ukrajiny, z nichž zhruba třetina se již vrátila zpět.