Zpomalení valorizace a přísnější podmínky mají podle ministerstva práce a sociálních věcí přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a snížení zadlužování. Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu zvýšení reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko potřebuje dietu. Když člověk zhubne, rychleji běhá, stejně funguje i stát, říká Schmarcz
Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody alespoň 40 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část valorizovat neměla.
Pokud by se ceny (nejen) v obchodech zvedly o pět procent a více od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze. O kolik procent by zásluhový díl v předchozím roce kvůli zdražování rostl, o tolik procent by bylo jeho běžné navýšení pak nižší.
Opozice hrozí obstrukcemi
Vládní návrhy jsou podle SPD asociální. Na úterním veřejném slyšení ve Sněmovně to řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Podobně se vyjádřila i poslankyně ANO Helena Válková. „Chystáme obstrukční jednání, my nechceme, aby se zvyšoval věk odchodu do důchodu,“ prohlásil Okamura. „Máme připravenou řadu vystoupení,“ dodala poslankyně a předsedkyně mandátového výboru Válková. „Bude to z naší strany vnímáno velmi kriticky,“ podotkla na adresu vládního návrhu.
Válková zároveň připomněla, že hnutí ANO podalo ústavní stížnost proti nedávno přijatému zákonu, který zpomaloval již letošní růst důchodů. Při projednávání tohoto zákona na přelomu února a března zažila Sněmovna několik dní i nocí obstrukcí. Tehdejší schůze trvala víc než čtyři dny a vlastní jednání dolní komory bez přestávek trvalo přes 72 hodin.
„Chceme dát zprávu všem důchodcům, že za ně budeme bojovat a že nechceme, aby se změnily některé parametry u řádných valorizací. Když je změníme, odskočí důchodci životní úrovní aktivnímu obyvatelstvu a bude se to muset řešit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec Aleš Juchelka (ANO).
Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k důchodům by měla začít ve 12:00 hodin. Průběh jednání můžete sledovat živě přímo v tomto článku.