Pracovníci krnovského pohřebního ústavu s pietou vyzvedávají ostatky z rodinné hrobky. „Oslovila nás rodina, která chtěla vyčistit hrobku po povodních a ostatky přendat do jiných rakví, aby tam mohli do budoucna třeba znovu pohřbívat,“ popsal ředitel pohřebního ústavu Memories Petr Kelner.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Povodně jim obrátily život naruby. Letos to budou zvláštní Vánoce, tvrdí lidé z Jesenicka
Voda se do hrobky dostala přes víko. Odtamtud ale neměla kam odtéct. „Konstrukční chyba na těch hrobkách je taková, že vlastně nemají propustné dno. To znamená, že se chovají jako bazén,“ vysvětlil Kelner. Kromě těl, která už zetlela a zbyly z nich jen kosti, jde hlavně o člena rodiny, který zemřel před pouhými čtyřmi lety.
Úřady od takové akce daly ruce pryč a rodině tak nezbylo, než si najmout soukromou firmu. „Rodina žádala i na správě hřbitova a nikdo jim to nechtěl udělat. Samozřejmě se odkazovali na nějakou tlecí dobu, že nebyla splněna, protože jedna rakev je tam čtyři roky stará, a na základě toho jim to nechtěli povolit,“ řekl Kelner.
Pohřební ústav musel zažádat o povolení a zavázat se k dodržování přísných pravidel zaměstnanci, kteří hrobku otevřou. „Musí dodržovat bezpečnost práce. To znamená ochranné pomůcky. Ještě jsme museli žádat hygienu o povolení s exhumací,“ popsal Kelner.
Drobné kosti chodidla většinou zůstanou v ponožce, ty z dlaně se ale musí vyhledávat po hmatu kus po kuse. Pro zaměstnance pohřebního ústavu je to ale práce jako každá jiná. „Je to o zvyku. Začátek je těžký, ale zvyknout se dá na všechno,“ řekl zaměstnanec pohřebního ústavu Ladislav Kuruc. Po opravě hrobky se ostatky přesunou do nových rakví nebo takzvaných exhumačních boxů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Karlovicích nefunguje po povodni kanalizace. Mobilní toalety stojí v ulicích