V lesích právě vrcholí sezona borůvek, které obsahují vitamíny A, C, E i draslík. Zlepšují paměť a pomáhají snižovat cholesterol. Sběr lesních plodin má ale i svá rizika. Pozor bychom si měli dát při konzumaci ovoce přímo v lese. „Tyto plody mohou být kontaminovány vajíčky tasemnice liščí. Je to parazit a jeho hostitelem v české přírodě je liška. Její trus může ulpět na bobulích lesních plodů,“ popsal myslivec Lesů ČZU Jakub Janda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bolest hlavy v létě? Pozor, můžete přicházet o důležité minerály. Na vině je přitom samo tělo
Do těla se tasemnice dostává konzumací neumytých lesních plodů. Nemoc se často projeví za pět až 15 let po infekci a může způsobit vážné poškození jater. „Toto onemocnění může imitovat nádorové onemocnění. To znamená, že člověk začne chátrat a trpí nechutenstvím,“ popsal náměstek ředitele pro léčebně preventivní péči IKEM Libor Janoušek. Odborníci proto doporučují plody důkladně omýt teplou vodou a ovoce konzumovat až po příchodu z lesa.
Co ještě v lese sbírat, nebo naopak netrhat?
Sbírat můžeme nejen sladké borůvky, ale i listy borůvčí. To se suší a připravuje se z něj čaj, který pomáhá při cukrovce a průjmech. V těchto dnech se daří ale i pestré škále dalších bylinek, včetně méně známého pokladu lesa – třezalky tečkované. „Sbírá se jak nať, tak květy. Můžeme to využít k sušení do čajů nebo tinktur, nebo se z toho dělá velmi dobrý třezalkový olej,“ uvedla bylinková expertka Tereza Širlová.
Pro změnu listy maliníku obsahují třísloviny, vitamíny B a C a mají stahující účinky. Často jsou součástí bylinných směsí pro ženy. Z rostliny se využívají hlavně mladé lístečky, které můžeme použít nejen v sušené podobě, ale i v čerstvé. „Nejčastěji využíváme list do čajů. Můžeme jej využívat hlavně u žen před porodem pro zaktivnění a uvolnění hladkého svalstva,“ sdělila Širlová.
Celou řadu zdraví prospěšných účinků má i pomněnka lesní. Obsahuje draslík, který podporuje činnost srdce a reguluje pH krve. V lese se jí daří hlavně na vlhčích místech. „Je specifická svými malými kvítky, které můžeme sbírat. Můžeme vařit čaj, ale je velmi dobrá i na tinkturu. A nejlepší na záněty nebo kožní problémy,“ uvedla Širlová.
A rada na závěr? Sbírejte v přírodě jen to, co bezpečně poznáte, a vždy s ohledem k přírodě.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak si z lesa odnést košíky plné hub? Pomohou tři jednoduché rady i speciální mapa