Čtvrtek 22. květnaSvátek má Venku je 14 °C, Zataženo

PŘEHLEDNĚ: Kdo rozhodne americké volby? Oči Trumpa i Harrisové míří na klíčové státy

CNN Prima News Před 6 měsíci

Pensylvánie: 19 volitelů

Nejvíce je mezi klíčovými státy slyšet o Pensylvánii. A je to znát i na samotných kandidátech na prezidenta USA. Trump má v tomto státě jeden mítink za druhým a za připomenutí stojí, že právě zde se stal terčem neúspěšného atentátu, konkrétně ve městě Butler. Hraje se zde o celkem 19 volitelů.

ČTĚTE TAKÉ: Písmo svaté podle Trumpa. Exprezident vydává bibli se svým jménem, tiskne mu ji Čína

V minulosti platilo, že jde o jeden ze států tzv. Modré zdi – skupiny států na severovýchodním pobřeží USA, které jsou baštami demokratů. To však narušil Donald Trump. A i když zde naposledy uspěl Joe Biden, bylo to je o malý zlomek hlasů.

Poslední roky se stalo pravidlem, že kdo ovládl Pensylvánii, ovládl i volby. Republikán George W. Bush byl v letech 2000 a 2004 poslední, kdo se stal prezidentem, aniž by Pensylvánii získal. Barack Obama, Donald Trump i Joe Biden ji potřebovali jako dílek do své vítězné mozaiky.

Georgia: 16 volitelů

O celkem 16 volitelů se hraje v jihovýchodním státě Georgia. Ta byla v jiné situaci než dříve Pensylvánie. Jednalo se totiž o baštu republikánů, kterou však v roce 2020 trochu nečekaně dobyl demokrat Joe Biden. Před ním se to z jeho spolustraníků podařilo naposledy v roce 1992 Billu Clintonovi.

Velkou roli v obratu k demokratům během posledního prezidentského klání hrála místní černošská komunita. To by nyní mohlo hrát do karet i Harrisové jako první ženě-černošce, která se o prezidentský úřad uchází.

Severní Karolína: 16 volitelů

Stejně jako v Georgii se o 16 hlasů volitelů bude zápolit v Severní Karolíně, která je letos řazena mezi swing states, ačkoliv se až na drobné výjimky jedná o stát věrný republikánům. V roce 2008 zde vyhrál demokrat Barack Obama, ale to byla nečekaná výhybka z jinak jasné cesty. Posledním demokratem, který zde uspěl před ním, byl pozdější prezident Jimmy Carter v roce 1972.

Letos by však mohlo dojít ke změně. Trump zde v roce 2020, kdy nakonec celkově prohrál s Bidenem, sice uspěl, ale pouze o zhruba 1,3 procenta. Harrisová tak ve státě na jihovýchodě země není rozhodně bez šancí. Demokraté doufají, že to v Severní Karolíně skončí podobně jako v Georgii před čtyřmi lety a bude pro ně nečekaný, ale rozhodně vítaný příspěvek.

Michagan: 15 volitelů

Pouze o jednoho volitele méně získá ten z kandidátů, který ovládne Michigan. V posledních dekádách se jedná o stát, který většinou uzmuli demokraté. Tuto linku však v roce 2016 narušil Trump, před ním se to naposledy povedlo Georgi H. W. Bushovi v roce 1984.

Má se za to, že Michigan bude letos mimořádně důležitý. Průzkumy z tohoto státu jsou mimořádně těsné a ačkoliv zde voliči většinou spíše tíhli k demokratům, Trump rozhodně může napodobit svůj triumf jako před osmi lety.

Nedávná data uvádějí, že obyvatele Michiganu nejvíce pálí ekonomická témata. Za zmínku však stojí také silná muslimská komunita i rozsáhlá kriminalita v místní metropoli Detroit.

Arizona: 11 volitelů

Arizona patřila dlouhá léta mezi státy, kterými si mohli být jistí prezidentští kandidáti z řad Republikánské strany. Tuto tradici však v posledních desetiletích nejprve přerušil demokrat Bill Clinton v roce 1996, aby ho v posledních volbách nečekaně napodobil Joe Biden.

V případě Arizony, která letos vítězi nabízí celkem 11 hlasů volitelů, v roce 2020 mohla zapůsobit „McCainova pomsta“, jak to nazvala například CNN. John McCain byl republikánský prezidentský kandidát z roku 2008, který prohrál s Obamou, ale měl značný respekt nejen mezi svými republikány, ale i u demokratů. Ten však k válečnému veteránovi, který strávil několik let ve vietnamském zajetí, nesdílel Trump.

ČTĚTE TAKÉ: Harrisová je na ho*no, řekl Trump. Podle CNN ztrácí kontrolu, je vulgární a diktátorský

McCain v roce 2018 podlehl rakovině ve své domovské Arizoně. Jeho vdova Cindy se navzdory stranické příslušnosti k republikánům jednoznačně postavila za Bidena a efekt se dostavil – kandidát demokratů zde nečekaně vyhrál. Je však otázkou, zda se takové vítězství povede i nyní Harrisové.

Wisconsin: 10 volitelů

Stát na severu USA patří do zmíněné Modré zdi – bašt demokratů. Na obyvatele Wisconsinu se mohli spolehnout až do roku 2016, kdy zde nečekaně zvítězil Donald Trump. Stát však o čtyři roky později demokratům vrátil Biden.

I letos se očekává, že Wisconsin bude patřit mezi regiony, které rozhodnou prezidentské volby. Republikáni se zde snaží znovu zvrátit síly, dokonce v místní metropoli Milwaukee letos pořádali svůj národní konvent. Hraje se o deset volitelů.

Nevada: 6 volitelů

Za poslední letošní swing state je označována i Nevada. Pouštní stát, jehož středobodem je hlavní město hazardu Las Vegas, může sice nabídnout pouze šest hlasů volitelů, ty ale za jistých okolností mohou zlomit těsné volby.

Dříve se jednalo o republikánský stát, ale poslední čtvery prezidentské volby Nevada patřila demokratům. V roce 2016 zde dokonce uspěla i Hillary Clintonová, Bidenovo vítězství o čtyři roky později se pak spíše čekalo. Naruší tuto linku na svůj třetí pokus Trump?

Projděte si počty volitelů v jednotlivých státech, v den voleb v této grafice najdete ONLINE sčítání výsledků

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chabý rétor Trump? Exprezident mluví výrazně déle, nadává a lže, analyzuje New York Times

Pokračovat na celý článek